Euroleague: Ακάθεκτος ο Ολυμπιακός 95-89 τη Μακάμπι
Intime

Euroleague: Η Μακάμπι Τελ Αβίβ αντιστάθηκε, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και επικράτησε στο ΣΕΦ 95-89 φτάνοντας τις 14 νίκες.

Μια ακόμη νίκη πρόσθεσε στο… σακούλι του ο Ολυμπιακός, επικρατώντας της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 95-89. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την αντίπαλό τους χωρίς τον Λορένζο Μπράουν, όμως κι αυτοί έχασαν τον Κώστα Σλούκα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Παρ’ όλα αυτά, κράτησαν το προβάδισμα σε όλο το ματς και «πάτησαν» κορυφή στην ισοβαθμία με τη Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας ρεκόρ 14-7.

Κορυφαίος για την ομάδα του Μπαρτζώκα, ο Σάσα Βεζένκοφ. 24 πόντους και 9 ριμπάουν για τον φόργουορντ των Πειραιωτών που έμοιαζε ασταμάτητος. 13 πόντους είχε ο ΜακΚίσικ, 10 ο Παπανικολάου. Ο  Ουόκαπ είχε 9 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Λαρεντζάκης 8 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ.

Για τους ηττημένους, κορυφαίος ο Σόρκιν με 23. Ο Μπόλντγουιν είχε 14 αλλά ήταν αρκετά άστοχος, 13 Κόλσον και Άνταμς, 12 ο Ντιμπαρτολομέο. Οι Ισραηλινοί έχουν πλέον ρεκόρ 11-10 και είναι απ’ τις ομάδες που θα δώσουν «μάχη» για οκτάδα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτοι στο ΣΕΦ και στο πεντάλεπτο είχαν διψήφια διαφορά 8-18. Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και στο 9’ προσπέρασε με 24-23. Το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά την ομάδα του Τελ Αβίβ με 24-25.

Οι «ερυθρόλευκοι» από εκεί και πέρα πήραν τα ηνία, στο 16’ βρέθηκαν στο +8 (39-31), φτάνοντας να «κλείνουν» εκπληκτικά το ημίχρονο με 51-36.

Η Μακάμπι στο τρίτο δεκάλεπτο «πάλευε» να μαζέψει τη διαφορά, χωρίς να τα καταφέρνει καθώς ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον έλεγχο. Όμως οι Ισραηλινοί έκαναν εντυπωσιακό φινάλε στην τρίτη περίοδο μειώνοντας σε 71-64 και δίνοντας ξανά ενδιαφέρον στο ματς.

Η ομάδα του Τελ Αβίβ έφτασε στο -4 στο 33’, αλλά με μπροστάρη τον Μπλακ ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά στο +11 (82-71) στο 36’. Το ματς έδειχνε να «καθαρίζει», αλλά κυρίως με τρίποντα η Μακάμπι μάζευε τη διαφορά, χωρίς βέβαια να απειλήσει ουσιαστικά αναφορικά με το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.