Live Chat Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός 107-77 (Τελικό)

Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Φενέρμπαχτσε

Δύσκολη είναι η αποστολή του Παναθηναϊκού απόψε, καθώς δοκιμάζεται στην έδρα της μόνης πρώτης στον βαθμολογικό πίνακα, με 6 νίκες - 1 ήττα, Φενέρμπαχτε.

Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, επικρατώντας με 98-83 της Μπασκόνια, στο ΟΑΚΑ.

Αυτός θα είναι ο πρώτος αγώνας του Παναθηναϊκού με τη Φενέρ επί εποχής Δημήτρη Ιτούδη, και πάντα τόσο για τους «πράσινους» όσο και για τον Έλληνα ομοσπονδιακό προπονητή είναι ξεχωριστές αυτές οι συναντήσεις, αφού υπήρξε συνεργάτης του Ομπράντοβιτς για 13 χρόνια στο «τριφύλλι».

Στόχος των παικτών του Παναθηναϊκού είναι η δεύτερη εκτός έδρας νίκη, σε ένα ιδιαίτερο παιχνίδι για τον Ντέρικ Ουίλιαμς, που επιστρέφει ως αντίπαλος στο «ULKER Sports and Event Hall».

Η Φενέρ προέρχεται από νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στην Πόλη (93-79), ένα θετικό αποτέλεσμα που ακολούθησε την πρώτη και μοναδική ήττα της φέτος, από την Μπαρτσελόνα στην 6η αγωνιστική. Οι Μότλεϊ και Μαχμούτογλου έχουν δείξει πως βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση στα τελευταία ματς, ενώ σημαντική «απειλή» αποτελεί για τον Παναθηναϊκό και ο Μάρκο Γκούντουριτς.