Live Chat Παναθηναϊκός-Μπασκόνια 98-83 (Τελικό)

Παναθηναϊκός-Μπασκόνια: Δείτε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Euroleague μέσα από το Live Chat του Onsports

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο τέταρτο παιχνίδι του στο ΟΑΚΑ ψάχνει ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Μπασκόνια. Την περασμένη εβδομάδα πάλεψε κόντρα στην Παρτιζάν, παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω με μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τέλος έχασε με 89-91, έχοντας πολλά παράπονα από τη διαιτησία που δεν τον άφησε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη.

Δεν είχε προβλήματα ο Ντέγιαν Ράντονιτς στη διάρκεια της εβδομάδας, ίσως για πρώτη φορά από το ξεκίνημα της σεζόν, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν έδωσε αγώνα για την Basket League το Σαββατοκύριακο, καθώς το ματς με τον Προμηθέα αναβλήθηκε.

Κάτι παραπάνω από θετικό είναι το πρόσημο για την πορεία της Μπασκόνια στο πρώτο κομμάτι της σεζόν. Στην EuroLeague είναι στο 4-2 και έρχεται από εξαιρετική εμφάνιση και νίκη επί της Μακάμπι με 116-87 (Χάουαρντ 23 π., Κότσαρ 18 π., Τόμπσον 15 π. – 8 ασ.), ενώ στο πρωτάθλημα της Ισπανίας είναι στο 5-2 και έρχεται από το 107-103 επί της Μπέτις στην παράταση, με τον Χάουαρντ να είναι και πάλι ο πρώτος σκόρερ με 29 πόντους.

Γενικά, με τον Χοάν Πεναρόγια στον πάγκο, οι Βάσκοι παίζουν μοντέρνο και γρήγορο μπάσκετ, που στηρίζονται στη δυναμική που έχουν οι περιφερειακοί τους.