Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 75-73: Το έκανε «θρίλερ» αλλά πήρε τον «εμφύλιο»
Twitter/Barcelona BC

Η Μπαρτσελόνα είδε την Ρεάλ Μαδρίτης να επιστρέφει στο ματς αλλά τελικά πήρε τη μεγάλη νίκη (75-73) στον ισπανικό «εμφύλιο» για την 2η αγωνιστική της Euroleague

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague πήρε η Μπαρτσελόνα που επικράτησε 75-73 της Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας. Οι Καταλανοί παρότι προηγήθηκαν 74-62 με καλάθι του Χίγκινς, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα αλλά οι Μαδριλένοι έτρεξαν σερί 1-11 μειώνοντας σε 75-73, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με τον Γιουλ να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε του αγώνα.

Ο Σερτάκ Σανλί ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με 14 πόντους, με τον Γιαν Βέσελι να προσθέτει 13, ενώ ο Τόμας Σατοράνσκι έκανε τα... πάντα με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Γκάμπριελ Ντεκ έκανε μεγάλο παιχνίδι με 21 πόντους, παλεύοντας να γυρίσει... μόνος του το παιχνίδι για την ομάδα του. Ο Πετρ Κορνέιγ πρόσθεσε 12 πόντους, με τους δύο πρώην ΝΒΑερ να είναι οι μοναδικοί διψήφιοι για την Ρεάλ στο clasico.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με τρίποντο του Κάλινιτς έκανε το 16-6 με 05:39 να απομένουν για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ωστόσο βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν κοντά την διαφορά με 30-27 με δίποντο του Κοζέρ στο 14΄, αλλά και πάλι οι Καταλανοί βρήκαν τις λύσεις και με σερί 10-0 έκανε το 40-27 με δίποντο του Σανλί.

Το μόνο που κατάφερε η Ρεάλ Μαδρίτης στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήταν να μειώσει ο Χεζόνια σε 40-30 με τρίποντο στην εκπνοή.

Η διαφορά έφτασε για την Μπαρτσελόνα στην τρίτη περίοδο στο 61-43 με δυο βολές του Γιοκουμπάιτις, με την Ρεάλ Μαδρίτης να μειώνει σε 70-60 με δίποντο του Κορνέιγ πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν σταμάτησε εκεί και μείωσε σε 75-73 με δυο βολές του Ντεκ στα 15΄΄ πριν το φινάλε του αγώνα. Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έκαναν τραγικό λάθος στην επαναφορά. Ο Γιουλ πήρε το τρίποντο της νίκης στη λήξη του αγώνα αλλά αστόχησε με τους Καταλανούς να πανηγυρίζουν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 40-30, 63-52, 75-73

Παναθηναϊκός AKTOR: Επικό βίντεο από τα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ - «Ποιος; Εσύ!»
Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου