Βιλερμπάν-Αρμάνι Μιλάνο 80-81: Απέδρασε από το «Αστρομπάλ» και περιμένει...

Euroleague: «Έπαιξε με τη φωτιά» αλλά δεν κάηκε η Αρμάνι στο «Αστρομπάλ»

Η Αρμάνι Μιλάνο (19-9) πέρασε δύσκολα από το Αστρομπάλ, επικρατώντας στα... σημεία με 80-81 της Βιλερμπάν και πλέον περιμένει το αυριανό (8/4) αποτέλεσμα του Ρεάλ Μαδρίτης-Μπάγερν, ώστε να μάθει αν θα είναι 3η ή 4η στη τελική κατάταξη της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Κορυφαίος σκόρερ της αναμέτρησης ο Λάιτι με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ στη βραδιά καριέρας του στη διοργάνωση.

Για τους νικητές ο Ντιλέινι πέτυχε 24 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Mπαλντάσο και Χολ με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Το ματς ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες με διαφορετικά κίνητρα η καθεμία να παλεύουν σε κάθε φάση. Το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο με τη Βιλερμπάν να αποκτά μία μικρή διαφορά 5 πόντων δια χειρός Έλι Οκόμπο στο 8’. Ωστόσο, η Αρμάνι με τον Μπεν Μπέντιλ μίκρυνε την απόσταση για το 23-20 στο 10ο λεπτό.

Η δεύτερη περίοδος έφερε την ομάδα του Μεσίνα ακόμη πιο κοντά στο σκορ, ώσπου δυο λεπτά πριν το ημίχρονο ήρθε η ισοφάριση και το 39-39 από τον Μάρκους Ντιλέινι. Οι αντίπαλοι κινήθηκαν νευρικά στο παρκέ μέχρι το ημίχρονο με το κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο να «γράφει» το 41-39 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Επιστρέφοντας στο παρκέ οι Ιταλοί εμφανίστηκαν ανανεωμένοι με καλύτερες επιδόσεις σε άμυνα κι επίθεση για το επιμέρους 15-23. Με επιθετικό πλουραλισμό οι φιλοξενούμενοι έχτισαν ένα προβάδισμα έως και 11 πόντων (47-58 στο 25). Οι Γάλλοι σκόραραν με τη σειρά τους 7 αναπάντητους πόνους και πλησίασαν (54-58), ωστόσο τα ηνία του αγώνα παρέμειναν στην Αρμάνι για το 56-63 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ μείωσε στους 5 αλλά η αντίδραση των Μιλανέζων ήταν ικανή για να εκτοξεύσει και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-70 στο 33’). Ντιότ και Ουεμπενιάμα έφεραν και πάλι το ματς στου πέντε πόντους με 5’ στο χρονόμετρο να απομένουν. Τα προβλήματα για την Αρμάνι μεγάλωσαν όταν ο Λάιτι με τρίποντη «μαχαιριά» έφερε μπροστά τη Βιλερμπάν 1:30΄ πριν το φινάλε στο «Αστρομπάλ».  Το γκολ-φάουλ του Οκομπό στα 11'' (79-80) έδωσε... φιλί ζωής στην Βιλερμπάν, με τον Χολ να ευστοχεί σε 1/2 βολές (79-81) και μάλιστα να κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Λάιτι! Αυτό όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους Γάλλους, αφού ο Λάιτι έχασε την μια βολή (80-81) και στο τελευταίο σουτ του αγώνα, ο Τζόουνς αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-39, 56-63, 80-81

Η στατιστική του αγώνα

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ