Βιλερμπάν-Μπασκόνια 69-72: Άλωσε το «Αστρομπάλ» και μένει ζωντανή στο κυνήγι της οκτάδας

Εuroleague: Η Μπασκόνια «λύγισε» τους Γάλλους και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για τα playoffs

Με μαχητικότητα και πάθος οι Βάσκοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα σημαντικό βαθμολογικά διπλό και να άφησουν πίσω τους την απειλή της Βιλερμπάν με σκορ 69-72 σε ένα ματς «θρίλερ».

Η Μπασκόνια πήγε το ρεκόρ της στο 9-19, παραμένοντας στην 16η θέση και πλησιάζοντας τη γαλλική ομάδα που έχει πλέον 9-18 και υπέστη την έβδομη διαδοχική της ήττα... Κορυφαίος για τους νικητές, που είχαν 13 ριμπάουντ περισσότερα (26-39) ήταν ο Πίτερς με 17 πόντους και ακολούθησαν οι Μπόλντουιν (14π.), Κοστέλο (13π., 8ριμπ.) και Φοντέκιο (12π., 9ριμπ., 6ασ.), ενώ για τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Λακόμπ με 16 πόντους. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο βοήθησε στην τρίτη περίοδο, έχοντας συνολικά 8 πόντους.

Ο αγώνας

Η ισπανική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και πήρε το ισχνό προβάδισμα (14-18 στο 10'), για να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. (30-33).  Μπόλντουιν και Κοστέλο «τράβηξαν το κουπί» στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης (14π. και 13π. αντίστοιχα), όταν η Βιλερμπάν αδυνατούσε να βρει σταθερότητα στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια το ματς παρέμεινε ντέρμπι με την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ να μην τα βάζει εύκολα κάτω. Η Μπασκόνια έφτασε μέχρι το +9 (34-43 στο 24') αλλά η Βιλερμπάν έκανε και πάλι την επιστριφή της στο παιχνίδι με επιθετικό ξέσπασμα για να βρεθεί στο +5 (62-57) με τρία λεπτά για το τέλος! Πίτερς και Γκεντράιτις ευστόχησαν σε δυο κρίσμα τρίποντα και χάρισαν στην ομάδα τους το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-33, 47-51, 69-72.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ