Άλμπα Βερολίνου-Ολυμπιακός 90-75: Ο Λο έβαλε «φρένο» στους «ερυθρόλευκους» (videos+photos)

Άλμπα-Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο Βερολίνο με σερί τεσσάρων νικών στην Euroleague αλλά υπολόγιζαν δίχως τον Μάοντο Λο που ήταν εξαιρετικός και οδήγησε τους Γερμανούς στη νίκη (90-75)

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να περιορίσει την παραγωγικότητα της Άλμπα με αποτέλεσμα να δει το σερί των τεσσάρων νικών του να σταματάει στο Βερολίνο. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 90-75 από τη γερμανική ομάδα, για την 29η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 16-10, χωρίς όμως να απειλείται η τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, η Άλμπα πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική νίκη της και βελτίωσε σε 11-16 το ρεκόρ της.

Ο Μάοντο Λο με 27 πόντους, 10/12 σουτ, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο ηγέτης των Γερμανών, που ανέβηκαν στο 11-16 (9-12 αν στην βαθμολογία δεν συνυπολογιστούν τα παιχνίδια με τις ρωσικές ομάδες) με τον Τζαλίν Σμιθ να ακολουθεί με 15 πόντους και 3 τρίποντα. Από κοντά και ο Όσκαρ Ντα Σίλβα με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Από τον Ολυμπιακό, που κατέρρευσε στα τελευταία λεπτά, ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Χασάν Μάρτιν να ακολουθεί με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

O αγώνας:

Η Άλμπα Βερολίνου μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 9-4 με δίποντο του Τζάλεεν Σμίθ. Όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και έφερε το ματς στα ίσια με καλάθι του Φαλ για το 11-11, ενώ στη συνέχεια ο Βεζένκοφ έδωσε προβάδισμα (11-14) με τρίποντο στον Ολυμπιακό. Τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» να είναι μπροστά στο σκορ με 16-17.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν ένα μικρό προβάδισμα αλλά οι Γερμανοί έβρισκαν τον δρόμο και μείωναν συνεχώς την διαφορά. Ο Ολυμπιακός μάλιστα προηγήθηκε με δίποντο του Σλούκα για το 28-24 αλλά οι Γερμανοί έτρεξαν σερί 10-0 και έγραψαν το 34-28. Ο Ντα Σίλβα έκανε το 37-30 για τους γηπεδούχους και κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

O Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να επιστρέψει στο παιχνίδι και τα κατάφερε καθώς με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 39-38, πριν ο Βεζένκοφ με καλάθι κάνει το 39-40 έξι λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Όμως και πάλι οι Γερμανοί απάντησαν και με τρίποντο του Λο έκαναν το 44-40. Η Άλμπα Βερολίνου έκλεισε τελικά το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 57-51.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσαν σε 57-53 με τον Χασάν Μάρτιν αλλά και πάλι ο Ντα Σίλβα έκανε το 59-53. Οι Γερμανοί ήταν καταιγιστικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν μάλιστα στο 78-66 με τρίποντο του Σμιθ. Ο Λο που έσπαγε κάθε άμυνα που προσπαθούσε να εφαρμόσει ο Γιώργος Μπαρτζώκας πάνω του έκανε το 82-68 τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Κάπως έτσι δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια της αναμέτρησης και ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να γνωρίσει βαριά ήττα στο Βερολίνο από την Άλμπα του «καυτού» Λο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75.