Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 67-58: Τεράστια νίκη τετράδας στο ΣΕΦ

Η Αρμάνι Μιλάνο έπαθε «blackout» στο φινάλε, ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε και συνδυασμό με τις 36 έναντι 11 βολών που είχε επικράτησε 67-58 των Ιταλών στο ΣΕΦ και έκανε μεγάλο βήμα για την τετράδα

Τη νίκη (67-58) πήρε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο αν και για τρία δεκάλεπτα βρίσκοταν πίσω στο σκορ. Οι Ιταλοί στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν έβρισκαν με τίποτα στόχο και σε συνδυασμό με την μεγάλη διαφορά στις βολές (36-11) οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασαν στη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με κάρφωμα του Μπέντιλ με 15-7, ενώ ο Μήτογλου στην επιστροφή του στα παρκέ έκανε το 9-21. Ο Ολυμπιακός έτρεξε από την πλευρά του ένα επιμέρους σκορ 6-0 και μείωσε σε 15-21. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν ξανά με 15-25 με καλάθι του Χάινς στο 15΄, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε και πάλι και πήγε στα αποδυτήρια με 25-27 με καλάθι του Λαρεντζάκη στα 26΄΄ πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Ντεβόν Χολ με δυο τρίποντα έκανε το 27-33 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ ο Μήτογλου έγραψε το 35-41 στο 27΄. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του με ένα δίποντο του Φαλ και μια βολή του Βεζένκοφ μείωσε σε 38-41 λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Σλούκας με μια βολή μείωσε σε 39-41, ενώ ο Ντατόμε στη συνέχεια σκόραρε και έκανε το 39-43 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 43-43 αλλά ο Μήτογλου έδωσε ξανά το προβάδισμα (43-45) στους Ιταλούς, πριν ο ΜακΚίσικ φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσια (45-45) με δυο εύστοχες βολές. Ο Αμερικανός έδωσε προβάδισμα (48-47) στον Ολυμπιακο, αλλά ο Ντατόμε απάντησε με τρίποντο για το 48-50. Ο Σλούκας με δυο βολές ισοφάρισε σε 50-50, ενώ στη συνέχεια με τρίποντο έκανε το 53-50 έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. O ίδιος παίκτης με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 56-50, για να μειώσει η Αρμάνι με δυο βολές του Ντιλέινι σε 56-52. Ο Χάινς έκανε το 56-53 αλλά ο Φαλ με κάρφωμα έγραψε το 58-53, ενώ στη συνέχεια ο Γάλλος σέντερ έγραψε το 60-53.

Η Αρμάνι Μιλάνο εγκλωβίστηκε και ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ για το 64-53, ενώ ο τελευταίος με δυο βολές έκανε το 66-53. Ο Μέλι μετά από τέσσερα λεπτά σκόραρε για την Αρμάνι Μιλάνο για το 66-55. Όπως ήταν λογικό δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58