Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 75-67: «Πάλεψε» ως το φινάλε αλλά τον «λύγισε» η αστοχία (videos+photos)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός: Όντας άστοχοι από την γραμμή των 6μ75 (5/24) οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν μια ακόμα ήττα στην Euroleague αυτή τη φορά με 75-67 από την Ρεάλ Μαδρίτης

Την τέταρτη σερί ήττα (75-67) του στην Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός που δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι από την γραμμή των 6μ75, με τους Ισπανούς από την πλευρά τους να βρίσκουν στο φινάλε τα μεγάλα σουτ και να παίρνουν τη νίκη.

Πλέον οι Πειραιώτες από την 3η θέση που είχαν βρεθεί έχουν υποχωρήσει στην 6η, έχοντας ρεκόρ 12-9 και καλούνται να βρουν τον τρόπο προκειμένου να επιστρέψουν στις νίκες. Από την πλευρά της η Ρεάλ Μαδρίτης βρίσκεται στην πρώτη θέση με ρεκόρ 19-3.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παρκέ κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτη στο πρώτο δεκάλεπτο και άνοιξε το σκορ με τον Βεζένκοφ κάνοντας το 0-2. Οι δυο ομάδες πήγαιναν εναλλάξ στο προβάδισμα ως στο τελευταιο λεπτό της πρώτης περιόδου και το 10-10 που έκανε ο Τόμας Ερτέλ στο 7΄. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 0-5 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 10-15.

Ο Γιαμπουσελέ μείωσε σε 13-15 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για να έρθει ο ΜακΚίσικ με δίποντο να κάνει το 13-17. Ο Σλούκας με πέντε σερί πόντους έκανε το 15-22, ενώ ο Χασάν Μάρτιν ανέβασε το σκορ στο 15-24 στο 14΄.

Ο Ρούντι Φερνάντεθ μείωσε σε 18-24 αλλά και πάλι ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο έγραψε το 18-27. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο ματς και προηγήθηκε με 20-32 μετά από δίποντο του Ζαν Σαρλ, ενώ μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Ράντολφ ο Βεζένκοφ με δυο βολές έκανε το 20-34.

Ο Πουαριέ έδωσε μια ανάσα στους Ισπανούς κάνοντας με δίποντο το 22-36, απαντώντας και στο καλάθι του Φαλ νωρίτερα, με το οποίο είχε γράψει το 20-36. Ο ΜακΚίσικ έκανε το 22-38, με τον Ερτέλ να μειώνει σε 24-38, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει με το συγκεκριμένο προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα και την Ρεάλ Μαδρίτης να προσπαθεί να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Ερτέλ μείωσε σε 44-47 στο 27΄, ενώ ο Ουίλιαμς Γκος με τρίποντο και φάουλ έκανε το 50-51 στο 28΄. Ο Κοζέρ μάλιστα έδωσε προβάδισμα στην Ρεάλ Μαδρίτης με εύστοχο τρίποντο, με τον Γιαμπουσελέ να γράφει το 55-51. Ο Βεζένκοφ έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό με τρίποντο για το 55-54, ενώ ο ίδιος παίκτης με καλάθι και φάουλ έκανε το 55-57 στην αμέσως επόμενη φάση.

Ο Ταβάρες απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 58-57 στο 33΄, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να σκοράρει και αυτός με τη σειρά του για το 60-57. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι άστοχος και οι Ισπανοί με τον Αμπάλδε έγραψαν το 62-57. Ο Φαλ μείωσε αρχικά σε 62-59 στο 35΄, με τον Ντόρσεϊ να τον ακολουθεί για το 62-62.

Ο Πουαριέ μετά από σύγκρουση με τον ΜακΚίσικ είχε ως αποτέλεσμα να χάσει το δόντι του, με τον Αμερικανο να χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ. Ο Γιαμπουσελέ τον αντικατέστησε στις βολές κάνοντας το 64-63, ενώ στη συνέχεια ο Ερτέλ, με 1/2 βολές έγραψε το 65-63. Ο Φαλ μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Ντόρσεϊ κάρφωσε για το 65-65, με τον Ταβάρες να του απαντάει για το 67-65.

O αγώνας συνέχισε να είναι θρίλερ με τις δυο ομάδες να δίνουν σκληρή μάχη στο παρκέ προκειμένου να μπορέσουν να φτάσουν στη νίκη. Ο Ουόκαπ ήταν άστοχος από την γωνία για τρεις, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να κάνει το 70-65 με τρίποντο ένα λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Αστοχος ήταν και ο Ντόρσεϊ, με τον Γιούλ να σκοράρει και αυτός για τρεις για το 73-65. Ο Σλούκας μείωσε σε 73-67 με καλάθι στα 8΄΄ πριν το φινάλε αλλά δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Ρεάλ Μαδρίτης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67