Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Μονακό 83-91: «Πλήρωσε» την κούραση και τα «νεκρά» διαστήματα (photos)

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ενθουσιασμό κόντρα στη Μονακό, αλλά έβγαλε κόπωση στο κλειστό του ΟΑΚΑ, είχε τα γνωστά black out και μαζί με κάποια τραγικά σφυρίγματα του Γκαρσία, ηττήθηκε από έναν αντίπαλο με ισχυρό κίνητρο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενθουσιασμό στο παρκέ του ΟΑΚΑ με... φόρα από τις καλές εμφανίσεις με Εφές, Μπασκόνια και Άρη, αλλά απέναντι σε μια Μονακό με υψηλό κίνητρο, που είδε τον Μάικ Τζέιμς να σταματά στους 29 πόντους δεν άντεξε. Και δεν άντεξε λόγω και της διαιτησίας του Γκαρσία, που όταν το τριφύλλι προσπέρασε με 68-67 (7 λεπτά πριν από το τέλος) είχε αισχρά σφυρίγματα και κράτησε όρθια τη γαλλική ομάδα.

Παράλληλα, οι «πράσινοι» σε εκείνο το σημείο, μαζί με τον εκνευρισμό, έδειξαν να ξεμένουν και από δυνάμεις με όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τελευταία και τα συνεχόμενα παιχνίδια, με αποτέλεσμα ένα σερί 13-0 της Μονακό να τελειώσει το παιχνίδι.

Το θετικό για τον Παναθηναϊκό είναι πως είχε και πάλι σε εξαιρετική κατάσταση τους Έβανς και Ουάιτ, ενώ μπόρεσε να επιστρέψει από το -13 της τρίτης περιόδου.

Πέρα από το Μάικ Τζέιμς, καθοριστικός για την Μονακό ήταν και ο Πάρις Λι, τόσο με τις άμυνες του, όσο και με 5 συνεχόμενους πόντους στο 68-67.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε για ένα ακόμα παιχνίδι μετά από αυτό με την Μπασκόνια, με απόλυτη συγκέντρωση μέσα στο παρκέ, με καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, με στοχευμένες επιθέσεις και μεγάλη πίεση πάνω στην μπάλα αμυντικά. Το κυριότερο ήταν πως δεν άφησε την Μονακό να κάνει το αγαπημένο της παιχνίδι, να τρέξει δηλαδή το παρκέ και να χτυπήσει στα πρώτα 8 δεύτερα της επίθεσής της. Το αποτέλεσμα ήταν οι «πράσινοι» να προηγηθούν μέχρι και με 9 πόντους, στηριζόμενοι επιθετικά στους Οκάρο Ουάιτ και Νεμάνια Νέντοβιτς, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 27-19.

Η δεύτερη περιόδος ωστόσο ήταν βγαλμένη από το... πρώτο μισό της σεζόν. Η Μονακό με τον Πάρις Λι έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, οδήγησε σε πολλά λάθη τους «πράσινους» (7 στη δεύτερη περίοδο και 9 συνολικά στο ημίχρονο) και χτύπησε με γρήγορες εκδηλώσεις επίθεσης.

Παράλληλα, άρχισε να κερδίζει και τις μονομαχίες για τα ριμπάουντ (6 επιθετικά, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το πρώτο επιθετικό μετά από 15 λεπτά αγώνα) με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 14-1 στα πρώτα 4 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και να γυρίσει... τούμπα το ματς, με τους Μάικ Τζέιμς και Ντουέιν Μπέικον να την οδηγούν επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και στο +10 (35-45), με τον Παναθηναϊκό να απαντά με σερί 7-0 και να μειώνει στους 3, αλλά οι Μονεγάσκοι με δικό τους 0-4 έκλεισαν το ημίχρονο στο 42-49.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δεν ήταν πολύ διαφορετικό με το τελείωμα του πρώτου μέρους, με την Μονακό να αυξάνει τη διαφορά της και να βρίσκεται μέχρι και το +13 (46-59) στο 24'. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο δεν κατέθεσε τα όπλα. Με Μποχωρίδη και Κασελάκη στο παρκέ να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα και τους Έβανς και Ουάιτ να αρχίζουν να κερδίζουν μάχη στην αντίπαλη ρακέτα και να κερδίζουν συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, απάντησε με σερί δικό του 11-0 και μπήκε ξανά στο παιχνίδι.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε από το -4, αλλά με μαχητικότητα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μετά από πολύ ώρα (68-67) με το πρώτο καλάθι του Μποχωρίδη. Μέσα σε σχεδόν 1 λεπτό όμως, με τον Πάρις Λι να κάνει τρομερή δουλειά σε άμυνα και επίθεση, η Μονακό έτρεξε σερί 13-0 και έβαλε τις βάσεις για τη σημαντική νίκη (83-91) στη μάχη που δίνει για την 8άδα.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65 83-91

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 10 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 8, Γουάιτ 12 (1), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 16 (2), Έβανς 16, Σαντ Ρος 15 (3).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 12 (2), Μπέικον 14 (2), Τόμας 8, Ντιάλο 10, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4, Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 7, Χολ 2, Τζέιμς 29 (4).