Αναντολού Εφές-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 82-81: Πάλεψε σαν θηρίο, τον «σκότωσε» ο Μόερμαν

Ο Παναθηναϊκός έκανε υπερπροσπάθεια στην Πόλη, ξεπέρασε τον εαυτό του παρά τις απουσίες, είχε τη νίκη στα χέρια του, αλλά μια άστοχη βολή του Οκάρο Ουάιτ 14,7 δεύτερα πριν το τέλος και το τρίποντο του Μόερμαν στην εκπνοή έδωσαν τη νίκη με 82-81 στην Εφές.

Η φανέλα του Παναθηναϊκού είναι βαριά και οι παίκτες του το απέδειξαν στην Κωνσταντινούπολη.

Ωστόσο, το αποτέλεσμα ήταν και πάλι το ίδιο. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν εξαιρετικά μετά τη συντριβή από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ, κοίταξαν στα μάτια την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές, που καιγόταν για τη νίκη, αλλά στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα λύγισαν ξανά.

Ο Οκάρο Ουάιτ, που έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με την πράσινη φανέλα (15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης), αστόχησε σε κρίσιμη βολή 14,7 δεύτερα πριν από το τέλος και ο Μόερμαν με ελεύθερο τρίποντο στην εκπνοή τιμώρησε την κακή περιστροφή στην άμυνα του Παναθηναϊκού, δίνοντας τη νίκη στους Τούρκους με 82-81.

Αυτό που κρατάει, ωστόσο, το τριφύλλι είναι η εξαιρετική εμφάνιση που έκανε για όλο σχεδόν το παιχνίδι, με εξαίρεση τα τελευταία δευτερόλεπτα, όντας λαβωμένος (χωρίς Παπαγιάννη και Γιόβιτς). Έβανς (4 πόντους και 10 ριμπάουντ, τα 7 επιθετικά) και Καββαδάς (8 πόντους και 3 ριμπάουντ) έκαναν το step up εν απουσία του Έλληνα σέντερ, ενώ οι Νέντοβιτς (20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Μέικον (17 πόντους) οδήγησαν επιθετικά τον Παναθηναϊκό.

Με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να παίξει εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα και να βγάζει ενέργεια και αποφασιστικότητα, αλλά και αδράνεια στα κρίσιμα δευτερόλεπτα.

Σε όλα αυτά να προσθέσουμε και την ανεκδιήγητη τεχνική ποινή από τον Ιερεθουέλο στον Δημήτρη Πρίφτη στο 75-76 επειδή πάτησε το πόδι του εντός παρκέ!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκίνησε με τους Πέρι, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Έβανς στο αρχικό σχήμα, με τους «πράσινους» να βγάζουν ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι και να διεκδικεί κάθε χαμένο σουτ στην επίθεση, ειδικά με τον Αμερικανό σέντερ, ο οποίος μάζεψε 5 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο. Έτσι αντιστάθμισε το 1/10 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα, παρά το αρχικό 10-4, ισοφάρισε γρήγορα σε 12-12 με καλό ποσοστό έξω από τα 6,75 μ., με την Εφές να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με 17-12 με 3/3 τρίποντα του Λάρκιν και 3/3 δίποντα του Ντάνστον.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» βρέθηκε στο -8 (22-14), αλλά με την είσοδο αρχικά του Νέντοβιτς και εν συνεχεία του Μέικον, «βομβάρδισε» με τρίποντα το καλάθι της Εφές (8/15 στο πρώτο 20λεπτο) και σε συνδυασμό με τις λύσεις που βρήκε αμυντικά πάνω στον Λάρκιν, κατά κύριο λόγο, αρχικά μείωσε στον πόντο (26-25) και εν συνεχεία έκανε το προσπέρασμα στο 18’ (33-36). Διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-42).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνηση με τον Παναθηναϊκό να κάνει 4 μαζεμένα λάθη σε ένα δίλεπτο, όσα είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με την Εφές να ανακτά το προβάδισμα. Ξέφυγε μέχρι και 5 πόντους (63-58), αλλά οι «πράσινοι» αντεπιτέθηκαν και πήραν εκ νέου το πάνω χέρι, με την έναρξη της τέταρτης περιόδου.

Η Εφές συνέχισε να είναι άστοχη και οι πράσινοι βρέθηκαν στο +3 (73-76) με τρία λεπτά για το τέλος. Η τεχνική ποινή στον Πρίφτη 1:41 πριν το τέλος έφερε το 76-76, ο Παναθηναϊκός έβγαλε άμυνες για να φτάσουμε στα 14,7 δεύτερα πριν το τέλος με το σκορ στο 79-80 και τον Οκάρο Ουάιτ να κερδίζει φάουλ για βολές. Είχε 1/2 και στο τέλος ο Αντριέν Μόερμαν έβαλε το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς και έδωσε τη νίκη στην Αναντολού Εφές (82-81).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 39-42, 65-62, 82-81.