Σφαιρόπουλος: «Χαρούμενοι που κερδίσαμε μετά από 8 ήττες, έτσι θέλουμε να συνεχίσουμε»

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός: Για την επιστροφή στις νίκες μίλησε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος

Αναλυτικά όσα είπε ο Έλληνας τεχνικός της ισραηλινής ομάδας:

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι που σ’ αυτό το πρώτο παιχνίδι στα 90 χρόνια του συλλόγου, κερδίσαμε. Χαιρόμαστε που κερδίσαμε έπειτα από οκτώ ήττες και που παίζουμε και πάλι, όπως θέλω. Αυτό σημαίνει εξαιρετική άμυνα. Κρατήσαμε στους 69 πόντους, την ομάδα με την καλύτερη επίθεση ανά κατοχή. Και νομίζω δεν είναι 69 γιατί στο τέλος σταματήσαμε στα 2-3 λεπτά και σκόραραν περισσότερο. Αρχίσαμε πολύ καλά επιθετικά το δεύτερο ημίχρονο, αλλά και στην άμυνα, όμως το κλειδί για τη νίκη ήταν το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όπου τους κρατήσαμε για πολλά λεπτά χωρίς καλάθι. Θέλουμε να συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι και είμαστε χαρούμενοι που δώσαμε χαρά ξανά στους φιλάθλους μας, βλέποντας την ομάδα να παίζει καλό μπάσκετ».