Euroleague: Τι ΜΑΤΣΑΡΑ ήταν αυτή;! 111-109 η Μπαρτσελόνα την Ούνικς, με ανατροπή από το -20 στο 31'

Στο καλύτερος -ίσως- ματς του 2021 η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο -20 στο 31' απέναντι στην εκπληκτική Ούνικς, αλλά με απίστευτη ανατροπή έστειλε το ματς στην παράταση, όπου το κατέκτησε με 111-109 και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της Euroleague.

Για 35 λεπτά η Ούνικς Καζάν έκανε πάρτι μέσα στο Παλάου Μπλαουγράνα, απέναντι σε μια κουρασμένη και με περιορισμένο rotation Μπαρτσελόνα. Με τον Χεζόνια και τους δύο Μπράουν να κάνουν πράματα και θαύματα σε άμυνα και επίθεση βρέθηκαν να προηγούνται με 17 πόντους στο ημίχρονο, έφτασαν και τους 20 στην τρίτη περίοδο, αλλά και στην αρχή της τέταρτης (57-77 στο 31').

Η Μπαρτσελόνα άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει λύσεις, αλλά ακόμα κι έτσι η Ούνικς είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι και με τέσσερα λεπτά να απομένουν ήταν μπροστά με 15 πόντους. Σε εκείνο το σημείο ο Κάναν έκανε το λάθος να βάλει τον κόσμο στην εξίσωση. Ο Αμερικανός προκάλεσε μετά από ένα τρίποντο ζητώντας από το κοινό να... σωπάσει. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν ξαφνικά έξτρα κίνητρο και με τρομερές άμυνες και τους Μίροτιτς-Κούριτς να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά.

Στο τελευταίο λεπτό η Μπαρτσελόνα είχε πλέον φτάσει σε απόσταση αναπνοής, με την προτελευταία επίθεση να είναι στα χέρια της στο -3 (91-94). Σε εκείνο το σημείο ο Μίροτιτς πανέξυπνα κέρδισε φάουλ για 3 βολές, ήταν ψύχραιμος, ισοφάρισε και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί το ματς ήταν θρίλερ... Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά ένα πόντο, στο τελευταίο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με 5ο φάουλ ο Μίροτιτς (μετά τον Λαπροβίτολα, ενώ από την Ούνικς είχε αποβληθεί ο Χεζόνια). Ο Κάναν έκανε το 105-106 με 27 δευτερόλεπτα να απομένουν, αλλά ο Τζεκίρι έκανε φάουλ στον Σανλί και αποβλήθηκε με τη σειρά του. Ο Τούρκος είχε 1/2 (μετά από 39/39 βολές της Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι), αλλά ο Σμιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Γιοκουμπάιτις έκανε το 108-106, με 17 δεύτερα να απομένουν.

Ο Κάναν πήρε γρήγορη επίθεση για τρεις κερδίζοντας το φάουλ από τον Γιοκουμπάιτις και την ευκαιρία να... σωπάσει το Παλάου Μπλαουγκράνα όπως ήθελε νωρίτερα. Ωστόσο, ο Αμερικανός είχε 1/3 (108-107) και ο Μπράουν έκανε φάουλ στον Γιοκουμπάιτις. Ο Λιθουανός είχε 2/2 (110-107) και στη συνέχεια έκανε το 5ο φάουλ του στον Λορέντζο Μπράουν. Ο Αμερικανός ευστόχησε (110-109) και οι επόμενες κρίσιμες βολές πήγαν στα χέρια του Κούριτς, που είχε 90%, αλλά έβαλε 1/2 (111-109).

Στην τελευταία επίθεση όως ο Λορέντζο Μπράουν έχασε το τρίποντο και μαζί η Ούνικς την ευκαιρία να φύγει με ένα τεράστιο διπλό, το οποίο είχε μέσα στα χέρια της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-28, 37-46, 57-74, 94-94κ.α., 111-109α' παρ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Έξουμ 13 (1), Σανλί 5, Σμιτς 8, Οριόλα 4, Λαπροβίτολα 12 (2), Κούριτς 24 (4), Γιοκουμπάιτις 15 (1), Μίροτιτς 28 (3), Καϊσέδο.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Μπράουν Τζ. 21, Σπίσου 2, Κάναν 20 (3), Μπράουν Λ. 27 (4), Μπράντλεϊ, Χεζόνια 18 (4), Ουζίνσκι 3 (1), Τζέκιρι 10, Μέιγιο 6 (2), Βοροντσέβιτς 2.