Μακάμπι Τελ Αβίβ-Αναντόλου Εφές 78-92: Τη «βύθισε» ο Λάρκιν (video)

Ευρωλίγκα: Την έκτη της συνεχόμενη ήττα στη διοργάνωση γνώρισε η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς η Αναντόλου Εφές πέρασε 92-78 από το Τελ Αβίβ με τον Σέιν Λάρκιν να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής.

Αρκετά στοιχεία ενός ντέρμπι είχε η αναμέτρηση στο Ισραήλ. Οι δύο ομάδες μπήκαν από την αρχή στον αγώνα με διάθεση να πάνε… ψηλά το σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα μέχρι την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, κυρίως λόγω της… απουσίας των δυνατών χαρτιών των Τούρκων.

Μάλιστα, η διαφορά έφτασε κοντά και σε διψήφιο αριθμό (31-22) σ’ ένα σημείο που ο Σέιν Λάρκιν αποφάσισε να πάρει την… κατάσταση στα χέρια του και να οδηγήσει τους συμπαίκτες του στην αντεπίθεση (34-39) στα μέσα της περιόδου. Ο Ζίζιτς κράτησε τη Μακάμπι, αλλά το τρίποντο του Σιμόν έδωσε το προβάδισμα στο ημίχρονο στην Εφές (47-50).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην αρχή του δευτέρου μέρους, αλλά ο Ζίζιτς ήταν… απελπιστικά μόνος του στην επίθεση, με τον Σέιν Λάρκιν να βάζει την… υπογραφή του με τρία συνεχόμενα τρίποντα. Στα τελευταία λεπτά του ματς, η Μακάμπι θέλησε να κάνει την αντεπίθεσή της, έφτασε στο -4 (71-75) όμως, οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις, βρέθηκαν στο +13 (71-84) δύο λεπτά πριν το τέλος, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 47-50, 63-70, 78-92.

Δικαίωση 10 εκατομμυρίων ευρώ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο
Αυστραλία: Εκτός κινδύνου ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που κατέρρευσε στην προπόνηση
Super League: Ο Πορτογάλος Νογκέιρα ορίστηκε διαιτητής στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού: Έρχονται ισχυρές βροχές, χιόνια και πτώση της θερμοκρασίας