Βιλερμπάν-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 61-71: Διπλό...οκτάδας στο «Αστρομπάλ»

Βιλερμπάν-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης: Η ρωσική ομάδα έκανε όσα χρειάζονταν προκειμένου να επιβληθεί της Βιλερμπάν στο Astroballe με σκορ 71-61

Την 9η νίκη της σε 15 αναμετρήσεις στην Euroleague(9-6) πανηγύρισε στην Γαλλία η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικρατώντας με σκορ 71-61 της Βιλερμπάν.

Το σύνολο του Τι Τζέι Πάρκερ δεν κατάφερε να προστατέψει την έδρα του και «έπεσε» στο 7-8.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 16 πόντους είχε ο Άλεξ Πόιθρες. Ο Γουίλιαμ Χάουαρντ είχε 12 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο μέτρησε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Ο αγώνας

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε νευρικά και με μεγάλη αστοχία στα πρώτα λεπτά του αγώνα, δίνοντας το προβάδισμα στους Ρώσους. Μάλιστα στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν 0/4 τρίποντα βάχοντας τη Ζενίτ στο +3 (18-21) στην ολοκλήρωση της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα μειώνοντας τη διαφορά, ενώ πήραν και τα ηνία του ματς (24-21 στο 16'). Ωστόσο, το παιχνίδι τους δεν ήταν αρκετά καλό για να μείνουν σε θέση οδηγού μέχρι την ανάπαυλα (32-33) πηγαίνοντας στο -1 στα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουά ανέβασαν στροφές με τον Μπίλι Μπαρόν να κάνει την αρχή και τους υπόλοιπους να ακολούθούν για το +8 στο 23ο λεπτό στο «Αστρομπάλ» (32-40). Τα 0/10 τρίποντα της Βιλερμπάν δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την εικόνα του ματς με την αρωγό Ζενίτ να είναι στο 49-54 στο 30ο λεπτό.

Στην τελική ευθεία, η ομάδα του Πάρκερ δεν κατάφερε να βρει μεγάλα καλάθια για να μειώσει τη διαφορά με το προβάδισμα για τους Ρώσους να παραμένει σταθερά στις δύο κατοχές και κάπως έτσι η Ζενίτ πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό με σκορ 71-61, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 32-33, 49-54, 61-71

ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός
Ο Κώστας Νικούλι στο ΟΠΑΠ Game Time: Για τη φιέστα της ΑΕΚ, το ντέρμπι με Ολυμπιακό και την τέχνη