Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 93-80: «Καυτός» Μίροτιτς, έκρινε τον «εμφύλιο» και μοναξιά στην κορυφή

Ο Μίροτιτς έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα επικράτησε 93-80 στον ισπανικό «εμφύλιο», με τους Καταλανούς να είναι πλέον μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague

Μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης η Μπαρτσελόνα επικράτησε 93-80 της Ρεάλ Μαδρίτης και έμεινε μόνη της στην κορυφή της Euroleague έχοντας ρεκόρ 12-2. Οι Καταλανοί επέβαλλαν από την αρχή τον ρυθμό τους στον αγώνα και έφτασαν στη νίκη.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ασταμάτητος και σκότωσε την πρώην ομάδα του με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 κερδισμένα φάουλ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο επίσης πρώην Μαδριλένος Νίκολας Λαπροβίτολα με 16 πόντους, όσους έβαλε και ο Μπράντον Ντέιβις σε μόλις 13 λεπτά συμμετοχής με απόλυτη ευστοχία (1/1β., 6/6διπ., 1/1τρ.).

Στην επόμενη (15η) αγωνιστική η Μπαρτσελόνα παίζει στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (14/12) και την ίδια μέρα η Ρεάλ υποδέχεται την Άλμπα.

Η παραγωγικότητα της Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αρκετή για τους «μπλαουγκράνα», καθώς «οικοδόμησαν» μία διαφορά ασφαλείας, την οποία συντήρησαν με την άμυνα τους στην επανάληψη, απέναντι σε μία Ρεάλ που είχε επικεντρωθεί στις... διαμαρτυρίες για τα σφυρίγματα των διαιτητών.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 51-42, 67-58, 93-80