Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Άλμπα 82-67: Παπαγιάννης... έκοβε, Μέικον... έραβε και το τριφύλλι... κένταγε!

Μέικον και Παπαγιάννης ήταν... διπλοί και απολαυστικοί στο ΟΑΚΑ, αλλά ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε της Άλμπα Βερολίνου, μόλις έπαιξε άμυνα.

Αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός που ο κόσμος του απολαμβάνει τον τελευταίο μήνα!

Η ήττα στη Μόσχα από τη ΤΣΣΚΑ αποδείχθηκε μια κακή παρένθεση, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να επιστρέφει στις νίκες, αλλά και στις εντυπωσιακές εμφανίσεις εντός ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» ήταν απολαυστικοί τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα (μετά το 16', καθώς μέχρι εκείνο το σημείο είχαν δεχθεί 43 πόντους και στα υπόλοιπα 24 λεπτά δέχθηκαν 24).

«Μαέστρος» για τον Παναθηναϊκό, ο Ντάριλ Μέικον με ένα εντυπωσιακό double-double (20 πόντους, 11 ασίστ), έχοντας ως... δίδυμο πύργο τον Γιώργο Παπαγιάννη ο οποίος έκανε ένα ακόμα double double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Χάουαρντ Σαντ Ρος (16 πόντους) και Λεωνίδας Κασελάκης (17 πόντους), ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νεοκλής Αβδάλας, ο οποίος ένα μήνα πριν συμπληρώσει τα 16 έτη του πήρε την παρθενική του συμμετοχή στην Ευρωλίγκα και μάλιστα σκόραρε με κάρφωμα και έγινε ο νεότερος στην ιστορία της ομάδας που το πετυχαίνει.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Πρίφτης έριξε στην αρχική πεντάδα τους Μέικον, Σαντ Ρος, Κασελάκη, Έβανς και Παπαγιάννη. Οι «πράσινοι» είχαν εξαιρετική δημιουργία με τον Μέικον κατά κύριο λόγο, αλλά και τον Σαντ Ρος, με τον Αμερικανό να έχει εξαιρετική συνεργασία με τον Παπαγιάννη και να βγάζουν τρεις πανομοιότυπες φάσεις (alley oop) που κατέληξαν σε κάρφωμα του Έλληνα ψηλού. Ταυτόχρονα με καλή κυκλοφορία οι παίκτες του Πρίφτη βρήκαν ελεύθερα σουτ και ευστόχησαν (6/12 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο), με τον Κασελάκη να γίνεται παράγοντας του αγώνα με 3/3 τρίποντα.

Ωστόσο, όσο καλός ήταν επιθετικά ο Παναθηναϊκός, άλλα τόσα προβλήματα είχε αμυντικά. Και κυρίως στο ριμπάουντ και στην περιφερειακή άμυνα. Οι «πράσινοι» επέτρεψαν στην Άλμπα να πάρει 6 επιθετικά ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο και σε συνδυασμό με τα 5 τρίποντα που πέτυχε (τα τρία ο Έρικσον) κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (30-25), παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 9 (17-8).

Η δεύτερη περίοδος έφερε τον Μέικον στον πάγκο και μαζί έφερε κι ένα επιθετικό μπλακ άουτ. Στα πρώτα έξι λεπτά ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις 4 πόντους, με την Άλμπα να σημειώνει 18 στο αντίστοιχο διάστημα και να παίρνει αυτή με τη σειρά της διαφορά 9 πόντων! Σε εκείνο το σημείο ο Αμερικανός επέστρεψε στο παρκέ, μαζί με τον Σαντ Ρος και οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το δικό τους σερί. Γύρισα την άμυνα σε man to man, πίεσαν την μπάλα, κράτησαν για το επόμενο 4ο λεπτο το μηδέν και στην επίθεση πέτυχαν 9 πόντους, με τον Μέικον να έχει συμμετοχή σε όλους, είτε δημιουργικά, είτε εκτελεστικά.

Το εντυπωσιακό σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο πρώτο 4λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς σε αυτό το διάστημα δεν δέχθηκε καλάθι και με συνολικό σερί 15-0 από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου βρεθηκε από το -9 στο +6. Στο 24' ωστόσο ο Λαμόνικα χρέωσε τον Μέικον με το τρίτο προσωπικό φάουλ το οποίο τον καθήλωσε στον πάγκο και μαζί αποσυντόνισε την επίθεση της ομάδας. Με εξαιρετική άμυνα το τριφύλλι κατάφερε να βρεθεί στο τέλος της περιόδου στο 57-52.

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου δεν ήταν ιδανικό για τον Παναθηναϊκό, που είδε τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν με ένα γρήγορο 5-0 σε 57-57. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ του ΟΑΚΑ με πρωταγωνιστές τους Μέικον και Παπαγιάννης και έφτασε στη νίκη με 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67.