Μπάγερν-Βιλερμπάν 73-65: Την «κλείδωσε» στα τελευταία λεπτά και βλέπει 8αδα (photos&videos)

Μπάγερν-Βιλερμπάν: Οι Βαυαροί δεν έπεσαν στην «παγίδα» του πρώτου δεκαλέπτου και επικράτησαν της Βιλερμπάν με 73-65 για την 13η αγωνιστική της Euroleague φτάνοντας μία νίκη πριν από την 8άδα

Σε μεγάλος... μπελάς εξελίχθηκε η Μπάγερν του Αντρέα Τρινκιέρι για τη Βιλερμπάν, καθώς οι Γάλλοι γνώρισαν την ήττα με σκορ .

Πλέον η ομάδα του Μονάχου ανέβηκε στο 6-7, ενώ οι ηττημένοι «έπεσαν» στο 7-6.

Κορυφαίοι της αναμέτρησης οι Ρούμπιτ και Λούσιτς που «πλήγωσαν» κατ' επανάληψη την γαλλική ρακέτα. Συγκεκριμένα, ο Ρούμπιτ μέτρησε 19 πόντους με 12 ριμπάουντ πετυχαίνοντας το double-double, ενώ ο Λούσιτς σταμάτησε στους 18 πόντους.

Ο αγώνας

Η Βιλερμπάν μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με συνέπεια στην επίθεση και σκληράδα στην άμυνα έδειξε ικανή να κερδίσει στο Μόναχο. Το +8 (20-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Γκιστ να προσφέρει και στις δυο πλευρές του γηπέδου έγερνε την πλάστιγγα στην γαλλική ομάδα, απέναντι στους Βαυαρούς που μετρούσαν 0/3 τρίποντα και μόλις μία τελική πάσα για έξι λάθη.

Στην επανάληψη όμως η Μπάγερν ισορρόπησε και έχτισε γρήγορα ένα προβάδισμα εννέα πόντων (50-41 στο 24'). Ο Τζόουνς κατάφερε να μειώσει στον πόντο (64-63) στο 35'. Εκεί οι γηπεδούχοι βρήκαν την ψυχραιμία να τρέξουν ένα σερί 9-0, για να στείλουν την διαφορά στους 11 και δεν κοίταξαν ποτέ προς τα πίσω.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 39-38, 58-54, 73-65