Μπαρτσελόνα-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-73: Πάτησαν «γκάζι» και πήραν το ντέρμπι οι Καταλανοί

Η Μπαρτσελόνα άντεξε στον «βομβαρδισμό» τριπόντων της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην τρίτη περίοδο και με εξαιρετική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο επικράτησε 81-73 των Ρώσων

Με επιμέρους σκορ 30-13 στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα επικράτησε 81-73 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τους Καταλανούς να φτάνουν το 8-2 και να είναι στην πρώτη θέση μαζί με Ρεάλ Μαδρίτης και Αρμάνι Μιλάνο. Αντίθετα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που είδε την πολύ καλή της τρίτη περίοδο να πηγαίνει στράφι (είχε σερί 13-33 και οκτώ εύστοχα τρίποντα) και γνώρισε μια ακόμα ήττα έχοντας σερί 5-5.

Οι μπλαουγκράνα παίζουν την Παρασκευή (19/11) στην έδρα της Βιλερμπάν, ενώ η ρωσική ομάδα μένει στην Ισπανία και πάει στη Βιτόρια (19/11) για να αντιμετωπίσει την Μπασκόνια.

Κορυφαίοι για τους Καταλανούς οι Μίροτιτς (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις (11 πόντοι) και Καλάθης (10 πόντοι, 7 ασίστ), με τον τελευταίο να αποκομίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Από την άλλη, η ομάδα του Ιτούδη υπέστη την 4η ήττα στα 5 πιο πρόσφατα ματς και υποχώρησε στο 5-5. Πάλεψαν οι Βόιγκτμαν (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Σενγκέλια (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ), επέστρεψε στη δράση μετά από αρκετές εβδομάδες ο Μιλουτίνοφ.

Δεκάλεπτα: 13-13, 38-27, 51-60, 81-73

Παναθηναϊκός: «Βόμβα» από Τουρκία - «Συνάντηση Αλαφούζου με Μπουλούτ»
Παναθηναϊκός AKTOR: Αποθέωση για τον Εργκίν Αταμάν - «Τον αναγέννησε από τις στάχτες του»
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Οι διαιτητές του Game 5 στο ΟΑΚΑ
ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ