Μπασκόνια-Μακάμπι 69-87:  Συνέτριψε την Μπασκόνια για το μεγάλο διπλό

Μπασκόνια-Μακάμπι 69-87: Συνέτριψε την Μπασκόνια για το μεγάλο διπλό

Μπασκόνια-Μακάμπι: Η ομάδα του Σφαιρόπουλου με πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Ουίλιαμς διέλυσε εκτός έδρας την Μπασκόνια (69-87), πέτυχε την 5η σερί νίκη της και ανέβηκε στο 6-2

Δυναμικά μπήκαν στη Buesa Arena  οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 7 πόντων στα πρώτα δέκα λεπτά και να επιβάλουν τον ρυθμό τους στους γηπεδούχους για το 14-21.

Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε πολύ με τη Μακάμπι να διατηρεί ένα μαξιλαράκι ασφαλείας και την Μπασκόνια να προσπαθεί να καλύψει το κενό.  Ακόμα κι όταν με ένα σερί στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου κατάφεραν όχι μόνο να καλύψουν τη διαφορά, αλλά και να περάσουν μπροστά με έξι(27-21 στο 13’) η ομάδα του Τελ Αβίβ μπήκε ξανά στη «μάχη». Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 35-44 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Μακάμπι πάτησε γκάζι φτάνοντας μάλιστα στο +11 λίγο πριν το τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η Μπασκόνια «έσωσε» τη διψήφια διαφορά για το 54-63 στο 30ο λεπτό. Κάπως έτσι το +20 (58-78) του 35ου λεπτού αποτέλεσε το... κερασάκι στην τούρτα της Μακάμπι, που έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες στην Euroleague και ανέβηκε στο 6-2.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ντέρικ Ουίλιαμς (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Τζέιλεν Ρέινολντς (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Άντε Ζίζιτς (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 35-44, 54-63, 69-87.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ - Λάτισεβς - Βίλιους.

Το πανηγύρισε με Γιάννη και Θανάση ο Κώστας Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ: Πληρώθηκαν κι επιστρέφουν στις προπονήσεις
Super League 2: Υποβιβάστηκε ο Ολυμπιακός Β’, κυνηγά θαύμα ο Παναθηναϊκός Β'
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο κομβικός ρόλος του Εργκίν Αταμάν - Έκτο Final Four με τρίτη διαφορετική ομάδα