Βιλερμπάν-Ούνικς Καζάν 85-82: Τζόουνς και Οκόμπο λύγισαν τον Χεζόνια (video)

Την 6η νίκη της σε 8 αγωνιστικές πανηγύρισε η Βιλερμπάν επικρατώντας με 85-82 κόντρα στη μαχητική Ούνικς Καζάν, που έπεσε στο 3-5.

Η Βιλερμπάν προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και τη μαγική εμφάνιση του Ελί Οκόμπο. Ο Γάλλος γκαρντ δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία προς το τέλος του αγώνα, φτάνοντας τους 17 πόντους. Κορυφαίος ήταν ο Τζόουνς με 25 πόντους, ενώ ο Λάιτι πρόσθεσε 19. Από την Ούνικς ξεχώρισε ο Χεζόνια με 27 πόντους.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 14-7 στο ξεκίνημα, αλλά γρήγορα η ρωσική ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της και προσπέρασε με 21-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με την Ούνικς να έχει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά η Βιλερμπάν απάντησε με σερί 10-0, με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς και προσπέρασε με 37-32, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-36.

O Μάριο Χεζόνια ανέλαβε δράση στο δεύτερο μέρος και κρατούσε την Ούνικς κοντά στο σκορ, με τους Γάλλους να ξεφεύγουν στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-57). ΄Στην τελευταία περίοδο η Βιλερμπάν έδειξε να ελέγχει τον αγώνα, αλλά στο τελευταίο λεπτό επέστρεψε και με τον Κροάτη μείωσε στο καλάθι (81-79). Ο Λάιτι διατήρησε την ψυχραιμία μου από τη γραμμή των βολών, όμως, η Ούνικς αστόχησε σε τρία σερί τρίποντα και η Βιλερμπάν πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-36, 65-57, 85-82

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν