Μπάγερν Μονάχου-Αρμάνι Μιλάνο 83-77: Της έσπασε το αήττητο με Λούσιτς και Ουόλντεν

Άλλη ομάδα η Μπάγερν Μονάχου με την επιστροφή του Βλάντιμιρ Λούσιτς υποχρέωσε την Αρμάνι Μιλάνο στην πρώτη της ήττα στη σεζόν.

Σπουδαία νίκη με 83-77 επί της Αρμάνι Μιλάνο πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί του Αντρέα Τρινκιέρι έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία μετά από 4 σερί ήττες και μάλιστα υποχρέωσαν τους Ιταλούς στην πρώτη τους φετινή ήττα στην Euroleague (5-1).

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο. Η Αρμάνι αντεπιτέθηκε, αλλά στα τελευταία λεπτά, με μεγάλα καλάθια από τους Λούσιτς και Ουόλντεν, η Μπάγερν έφτασε στην επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο εξαιρετικός Λούτσιτς με 20 πόντους, ενω καθοριστικός ήταν και ο Κόρι Ουόλντεν με 16 πόντους. Κορυφαίος για την ομάδα του Μιλάνο ήταν και ο Ντίνος Μήτογλου με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Μέλι είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-39, 59-54, 83-77

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)