Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 79-78: Τον «σκότωσε» ο Οριόλα στην παράταση (photos+videos)

Ο Ολυμπιακός πάλεψε αλλά η Μπαρτσελόνα με δυο βολές του Οριόλα 7,6'' πριν το φινάλε της παράτασης (67-67 κ.α.) επικράτησε 79-78 των «ερυθρόλευκων»

Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη, με τον Σλούκα να αστοχεί στην εκπνοή της παράτασης (67-67κ.α.) στο σουτ που θα χάριζε στους «ερυθρόλευκους» ένα τεράστιο «διπλό». Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε 78-79 από την Μπαρτσελόνα, για την 3η αγωνιστική της Euroleague, με τους Καταλανούς να διευρύνουν σε 3-0 το αήττητο τους. «Ήρωας» για την Μπαρτσελόνα ο Οριόλα που με δυο βολές στα 7.6'' πριν το φινάλε χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Για τον Ολυμπιακό, ο Κώστας Σλούκας είχε 14 πόντους, ο Βεζένκοφ 12 πόντους, ο Ντόρσεϊ 12 πόντους και Φαλ 11 με οκτώ ριμπάουντ. Κορυφαίος για τους Καταλανούς ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 22 πόντους, με τον Νικ Καλάθη να φτάνει κοντά στο τριπλ νταμπλ καθώς είχε 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και με κορυφαίους τους Φαλ, Ντόρσεϊ και Σλούκα πήρε προβάδισμα 13-6 τρια λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, αναγκάζοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να απορεί με τα λάθη των παικτών του.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-10 για να έρθει ο ΜακΚίσικ να σκοράρει για το 12-20 χτυπώντας στις αδυναμίες της Μπαρτσελόνα. Κάπου εκεί οι Καταλανοί σαν να ξύπνησαν και έριξαν το βάρος τους στην άμυνα τρέχοντας σερί 6-0 για να μειώσουν 18-20 με καλάθι του Ντέιβις.

Και πάλι όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με καλάθι του Ζαν Σαρλ έκανε το 19-25 για να έρθει ο Γουόκαπ να σκοράρει στο 18΄για το 21-27.

Οι Καταλανοί μπήκαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 14-2 έκανε το 41-34, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί ταίμ άουτ. Τελικά οι παίκτες της Μπαρτσελόνα πήγαν μπροστα στο σκορ με 55-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου καθώς έκαναν σερί 28-15.

Ο Οριόλα έκανε το 58-49 με τρίποντο στο 33΄αλλά ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 5-0 και μείωσε σε 58-54 με δίποντο του Βεζένκοφ. Ο Χασάν Μάρτιν μείωσε σε 58-56, όμως οι Σλούκας και ΜακΚίσικ έχασαν ευκαιρίες για ισοφάριση ή προσπέρασμα. Ο Καλάθης με 1/2 βολές έκανε το 59-56 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Ντέιβις έκανε το 61-58 για να απαντήσει με τρίποντο ο Λαρεντζάκης για το 61-61.

Ο Μίροτιτς σκόραρε για το 63-61 για να απαντήσει με δυο βολές ο ΜακΚίσικ για το 63-63. Ο Μίροτιτς και πάλι έκανε το 65-63 με 2/2 βολές. Ο Σλούκας έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (65-65) με 01:34 να απομένει για το φινάλε του ματς. Ο Βεζένκοφ με δίποντο έκανε το 65-67 στο 01:13. Ο Κούριτς με δυο βολές ισοφάρισε σε 67-67 στα 33΄΄ πριν το φινάλε. Οι Σλούκας και Χίγκινς αστόχησαν σε προσπάθειες και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Βεζένκοφ με 1/2 βολές έκανε το 69-70 για να γράψει ο Καλάθης το 71-70 και ο Μίροτιτς το 73-70. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε για το 75-70, με τον ΜακΚίσικ να μείωνει σε 75-72. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 75-74, με τον Μίροτιτς να κάνει το 77-74 με δυο βολές. Ο Ντόρσεϊ με δυο βολές μείωσε σε 77-76 ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης. Καλάθης και Μίροτιτς αστόχησαν σε σουτ και ο Ντόρσεϊ κέρδισε φάουλ και βολές από τον Καλάθη στα 22,8΄΄ με τον παίκτη του Ολυμπιακού να κάνει το 77-78. O Οριόλα κέρδισε βολές και ευστόχησε και στις δυο για το 79-78, με τον Σλούκα να αστοχεί σε δίποντο και την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 (κ.α.), 79-78 (παρ.)