Ούνικς Καζάν - Μπάγερν 73-70: «Έσπασε το ρόδι» με ανατροπή από το -16

Ούνικς Καζάν: Με μεγάλη ανατροπή από τους -16 προστάτευσε την έδρα της και επικράτησε των Γερμανών με σκορ 73-70

Πολύ δύσκολα η ομάδα του Περάσοβιτς χρειάστηκε να επιστρέψει από το -16 (19-35) του 16ου λεπτού και είδε τον Αϊζάια Κάνααν να ηγείται της ομάδας στο τέταρτο καθοριστικό δεκάλεπτο.

Η Μπάγερν αρχικά είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού με τον Ντάρουν Χίλιαρντ να «βομβαρδίζει» την αντίπαλη μπασκέτα με 11 πόντους με 3/6 τρίποντα στο ημίχρονο.

Μετά το ημίχρονο, ο άλλοτε «πράσινος» Μάριο Χεζόνια βρήκε ρυθμό και έθεσε τις βάσεις για τη σημαντική νίκη που ακολούθησε σε συνεργασία με τον Αϊζάια Κάνααν. Με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο -5 (45-50).

Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να έχει το μομέντουμ φτάνοντας ακόμα και στο +10 (65-55) με 4'22 για το τέλος. Ο τεχνικός της Μπάγερν, Αντρέα Τρινκιέρι προσπάθησε να ανακόψει τον ρυθμό της Ούνικς αλλά ο χρόνος δεν ήταν σύμμαχος με την αναμέτρηση να λήγει 73-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ - Παστούσιακ - Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 26-37, 45-50, 73-70