Ζενίτ - Μπαρτσελόνα 74-61: «Όργια» από τον Πάνγκος και Game 5

Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν ασταμάτητος και η Ζενίτ επικράτησε 74-61 της Μπαρτσελόνα κάνοντας το 2-2 στη σειρά και πλέον όλα θα κριθούν σε Game 5 στην Βαρκελώνη

Ζωντανή στο όνειρο της συμμετοχής της στο Final-4 της Euroleague παρέμεινε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης η οποία μπροστά σε 4.626 οπαδούς της επικράτησε 74-61 της Μπαρτσελόνα και έκανε το 2-2 στη σειρά για τα playoffs της διοργάνωσης και πλέον το ποια ομάδα θα βρεθεί στην Κολωνία θα κριθεί σε Game 5 στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Λίγοι ήταν εκείνοι, που στο άκουσμα του ζευγαριού των play off μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, θα πίστευαν ότι η Ζενίτ ότι θα ήταν ανταγωνιστική απέναντι στο μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Κι ακόμη λιγότεροι αυτοί που θα περίμεναν ότι η σειρά θα πήγαινε σε πέντε ματς για ν΄ αναδειχθεί η ομάδα που θα βρεθεί στην «Lanxess Arena».

Κι, όμως, οι Ρώσοι (8οι στην κανονική περίοδο) όχι απλά είναι ανταγωνιστικοί, αλλά μετά τα τέσσερα ματς που έχουν γίνει, δείχνουν να είναι η καλύτερη ομάδα στο παρκέ. Πήραν το πρώτο παιχνίδι στην Βαρκελώνη, έχασαν το δεύτερο στην παράταση κι ενώ νωρίτερα ο Πάνγκος είχε αστοχήσει στο τελευταίο σουτ, πάλεψαν στο τρίτο, αλλά ο Ντέιβις τους έκανε τη ζημιά, ενώ απόψε (30/04) έκαναν «πάρτι» στην τρίτη περίοδο και παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο τελευταίο 10λεπτο επί της ουσίας δεν κινδύνεψαν ποτέ κι έφτασαν άνετα στη νίκη.

Ο Κέβιν Πάνγκος του δεύτερου μέρους (18 πόντους στο διάστημα αυτό) ήταν «όλα τα λεφτά» για τη Ζενίτ, με τους συνολικά 20 πόντους που σημείωσε. Από την άλλη, ο Νικ Καλάθης στην πιο παραγωγική του βραδιά στα play off τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (12 στο β΄ ημίχρονο), όντας ο κορυφαίος σκόρερ της «Μπαρτσα» στον αγώνα. Ο Ντέιβις των 25 πόντων πριν από δύο βράδια, έμεινε μόλις στον ένα κι αυτό με 1/2 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 36-26 (ημ.), 58-38, 74-61

Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι