ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 93-86: Πάλεψε στο «αντίο» του (videos)

Ο Παναθηναϊκός αποχαιρέτησε τη φετινή Ευρωλίγκα με μια ακόμα ήττα, αλλά αυτή τη φορά το έκανε παλεύοντας για την ιστορία και την αξιοπρέπειά του, λυγίζοντας στο τέλος στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα σε ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ήταν εμφανής, με τη ρωσική ομάδα να φτάνει στη νίκη με 93-86 στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία για την κανονική περίοδο της EuroLeague.

Το τριφύλλι έκλεισε τις υποχρεώσεις του με ψηλά το κεφάλι, αφού εν αντιθέσει με ό,τι έγινε στην Αγία Πετρούπολη, αυτή τη φορά έπαιξε με όρεξη, έβγαλε ενέργεια και ήταν ανταγωνιστικό μέχρι το τέλος του αγώνα.

Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν, μια πρωτόγνωρη χρονιά για τον Παναθηναϊκό έφτασε στο τέλος της, με την ελπίδα ότι η νέα Euroleague θα είναι διαφορετική και πιο... καθαρή.

Κορυφαίος της ΤΣΣΚΑ ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν (18π.), που καθάρισε για την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ίφε Λούντμπεργκ (19π., 5ασ.). Καθοριστικός στο πρώτο μέρος και ο Γιόχαν Βόιγκτμαν (15π., 5ρ., 4ασ.) ενώ για τον Παναθηναϊκό κορυφαίος ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου (15π.) και πολύ καλός ο Σέλβιν Μακ (12π., 7ασ.), με τον Ντίνο Μήτογλου (12π., 4ρ.) να είναι πρωταγωνιστής στην προσπάθεια αντεπίθεσης στο τέλος.

Η διακύμανση του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο καρφώματα του Παπαγιάννη και τον Νέντοβιτς να αναλαμβάνει περισσότερο δημιουργικό ρόλο. Για 6:30 λεπτά στεκόταν καλά στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση και μάλιστα προηγήθηκε (16-17). Ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν ανέλαβε δράση και με 11 σερί δικούς του πόντους, αλλά και κακές επιλογές στην επίθεση από τους «πράσινους» η ΤΣΣΚΑ έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ της 27-19!

Πάνω σε αυτό το ξέσπασμα του Φόιγκτμαν «έχτισε» και στην έναρξη της δευτέρης περιόδου η ΤΣΣΚΑ. Έφτασε γρήγορα τη διαφορά στο +11 (31-20 και 34-23), μιας και ούτε η άμυνα ζώνης που επιστράτευσε ο Όντεντ Κάτας είχε ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Με απρόσμενα καλό στη δημιουργία τον Μακ (6π., 4 ασ. στο ημίχρονο) και κορυφαίο τον Ουάιτ 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές στο ημίχρονο), ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παιχνίδι με ένα σερί 2-8 (36-31). Ένα ακόμα φετινό μπλακ άουτ, όμως, έδωσε την ευκαιρία στους Ρώσους να χτυπήσουν επανειλλημμένα στο transition και να πετύχουν πολλούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Η διαφορά έφτασε στο +16 για τους γηπεδούχους με ένα εντυπωσιακό σερί (49-33), με τους «πράσινους» να παίρνουν μια μικρή ανάσα με σερί 0-6 για το 49-39 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε ουσιαστικά μια εναλλαγή πόντων, χωρίς εντυπωσιακά σερί αυτή τη φορά. Με ηγέτη τον Λούντμπεργκ η ΤΣΣΚΑ ήλεγχε το παιχνίδι, με τη διαφορά να κυμαίνεται από τους 7 μέχρι τους 13, με τους οποίους έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο (74-61), χωρίς κάποια ιδιαιτερότητα σε σχέση με όσα είχαν προηγηθεί.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει 4 τρίποντα σε 4 επιθέσεις (2 ο Μήτογλου, από ένα Μπέντιλ και Μακ) και να μειώνει τη διαφορά στους 6 πόντους (79-73). Ο Ιτούδης κάλεσε τάιμ άουτ και η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Στρέλνιεκς πέτυχε τρίποντο, ο Μακ αστόχησε, ο Νέντοβιτς έκανε ένα λάθος και ο Φόιγκτμαν με κάρφωμα έστειλε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (84-73).

Ήταν η σειρά του Κάτας να πάρει τάιμ άουτ και να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Παπαπέτρου, αλλά το επόμενο του Μήτογλου ήταν άστοχο (για 5:30 λεπτά ο Παναθηναϊκός εκτελούσε μόνο από την περίμετρο στην 4η περίοδο) και η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε στο +10 με τον Στρέλνιεκς (86-76). Ο Σαντ Ρος πέτυχε κι άλλο τρίποντο, έβγαλε την άμυνα και έδωσε ελεύθερο σουτ στον Μακ, αλλά ο Αμερικανός αστόχησε στην τελευταία ουσιαστική ευκαιρία του Παναθηναϊκού να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, καθώς όταν ο Παπαπέτρου έριξε με τρίποντο τη διαφορά στους 5 (91-86) ήταν ουσιαστικά αργά, με το παιχνίδι να τελειώνει στο 93-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86