Ζενίτ-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 112-83: Άθλιος κομπάρσος στο πάρτι των Ρώσων (videos)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε μια από τις βαριές και ντροπιαστικές ήττες στην ιστορία του στην Ευρωλίγκα, με τη Ζενίτ να τον κάνει ό,τι θέλει με βομβαρδισμό τριπόντων και να παίρνει την πρόκριση με έναν μαγικό Πάνγκος.

Με τον χειρότερο τρόπο οδεύει προς την ολοκλήρωση της παρουσίας του στη φετινή Euroleague ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ.

Μετά την κάκιστη εικόνα στο Κάουνας, ο Οντέντ Κάτας και οι παίκτες του παρουσίασαν ντροπιαστική εικόνα και στην Αγία Πετρούπολη, παρατώντας το παιχνίδι στο τέλος και δίνοντας την ευκαιρία στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης να κάνει πάρτι πρόκρισης στα play offs της Euroleague, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός με χαλαρή άμυνα σε όλο το ματς, είδε την Ζενίτ και τον Κέβιν Πάνγκος να τον βομβαρδίζουν και να τον υποχρεώνουν να δεχθεί 112 πόντους, 36 εξ αυτών στην τέταρτη περίοδο όταν όλα είχαν κριθεί.

Ο Πάνγκος είχε ένα απίστευτο double-double (33π., 11ασ.), έχοντας βοήθειες από τους Ουίλ Τόμας (18π., 4ρ.) και Μπίλι Μπάρον (12π.), αλλά και τον Ματέους Πονίτκα (11π., 8ρ., 7κλ.). Για τον Παναθηναϊκό διασώθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς (20π.), με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να τον ακολουθεί (16π.).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η πρώτη περίοδο βρήκε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο -4 (26-22) κυρίως λόγω της απογοητευτικής άμυνας που έπαιξαν οι «πράσινοι», οι οποίοι έδωσαν πολλά ελεύθερα σουτ στη Ζενίτ, η οποία και τους τιμώρησε με 6/11 τρίποντα. Με τον Κέβιν Πάνγκος να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά με 12 πόντους και 4/7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Επιθετικά πάντως οι «πράσινοι» τα πήγαν αρκετά καλά, χτυπώντας μέσα στο καλάθι με Παπαπέτρου, Όγκαστ και Μήτογλου, έχοντας 8/13 δίποντα. Ο Παπαπέτρου ήταν ο πρώτος σκόρερ του τριφυλλιού σε αυτή την περίοδο με 7 πόντους (2/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα).

Στη δεύτερη περίοδο το τριφύλλι παρουσιάστηκε βελτιωμένο και πίεσε περισσότερο την μπάλα στην άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ζενίτ να πάρει μόνο 4 τρίποντα, ευστοχώντας στα 2. Τον χτύπησε όμως περισσότερο μέσα στο καλάθι με τους Τόμας και Γκουντάιτις. Επιθετικά το τριφύλλι πήρε πολλά από τους Νέντοβιτς και Ουάιτ στο δεύτερο δεκάλεπτο, κρατώντας την ομάδα τους σε επαφή με τους Ρώσους (39-36 στο 17'), ρόλο ωστόσο έπαιξαν και κάποια εξωφρενικά σφυρίγματα. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Παναθηναϊκός είχε συμπληρώσει 5 φάουλ από το 4ο λεπτό του δεκαλέπτου, ενώ η Ζενίτ έκανε το δεύτερο της φάουλ, 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου!!! Με δύσκολο καλάθι του Παπαπέτρου το ημίχρονο έκλεισε στο 47-40 υπέρ των Ρώσων.

Η τρίτη περίοδος ήταν εφιαλτική για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήταν και πάλι πολύ κακός στην άμυνα και επέτρεψε στους Ρώσους να σκοράρουν με καταιγιστικούς ρυθμούς και να φτάσουν τους 29 πόντους στο δεκάλεπτο. Κι αυτό γιατί προεξάρχοντος του Πάνγκος και με βοήθειες από τον Μπάρον πέτυχαν 6/9 τρίποντα και ουσιαστικά έδειξαν να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκη.

Ειδικά όταν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έφτασαν τη διαφορά στο +20, 83-63 με 8 λεπτά να απομένουν! Σε εκείνο το σημείο ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 8 συνεχόμενους πόντους και 2 του Βουγιούκα, έριξαν τη διαφορά στους 12, αλλά η συνέχεια ήταν ντροπιαστική. Η Ζενίτ πάτησε γκάζι με τη βοήθεια και των διαιτητών (2 τεχνικές ποινές στον Παναθηναϊκό), έφτασε ξανά στο +20 και δεν σταμάτησε εκεί... Με τους παίκτες στο παρκέ να παρουσιάζουν απαράδεκτη χαλαρότητα η διαφορά άγγιξε τους 30, με τη Ζενίτ να πετυχαίνει 36 πόντους στην περίοδο και 112 συνολικά, σε μια ντροπιαστική βραδιά...

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-40, 76-60, 112-83

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»