Euroleague: Η βαθμολογία μετά τους αγώνες της 32ης αγωνιστικής (videos+photos)

Δείτε τη βαθμολογία της Euroleague μετά το φινάλε της 32ης αγωνιστικής

Ο Ολυμπιακός έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του για την Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν στην Βαλένθια και νίκησε την τοπική ομάδα με 88-79 για την 32η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και στην πρώτη αναμέτρηση του στην Ισπανία για αυτή την εβδομάδα. Αύριο Παρασκευή (2/4, 22:00) οι «ερυθρόλευκοι» παίζουν στην Μαδρίτη κόντρα στην Ρεάλ.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα πρώτα τρία δεκάλεπτα με τα δύο «τεσσάρια» του, Γιώργο Πρίντεζη, Σάσα Βεζένκοφ σε εξαιρετική βραδιά και «μαέστρο» τον Κώστα Σλούκα. Ο «Πριντ» πέτυχε 18 πόντους με 6/10 σουτ εντός πεδιάς. Ο 26χρονος φόργουορντ σκόραρε 19 πόντους με 3/8 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Ο Σλούκας μοίρασε 11 ασίστ. Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το ματς με 25 τελικές πάσες και μόνο 9 λάθη.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, η ουραγός Xίμκι κατάφερε στην παράταση να υπερασπιστεί την έδρα της, πανηγυρίζοντας τη μόλις τέταρτη νίκη της εφετινή Euroleague. H ρωσική ομάδα επικράτησε με 87-85 (75-75κ.α.) της Βιλερμπάν, για την 32η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη 19η ήττα τους (14η θέση).

Η Xίμκι είχε την ευκαιρία να «αρπάξει» τη νίκη από την κανονική διάρκεια του, όταν ο Μίκι έγραψε στα 5΄΄ για τη λήξη το 75-72, αλλά το τρίποντο του Χάουαρντ από την αριστερή γωνία έφερε την ισοφάριση, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Η «μονομαχία» συνεχίστηκε και στο επιπλέον πεντάλεπτο, με τους Σβεντ και Μίκι να βάζουν την υπογραφή τους στα τελευταία δευτερόλεπτα, διαμορφώνοντας το 86-83 στα 8.3΄΄ και δίνοντας τέλος στα όνειρα του Κόουλ και της Βιλερμπάν για ανατροπή.

Κορυφαίος των νικητών ο Αλεξέι Σβεντ με 32 πόντους, ενώ 28 πρόσθεσε ο Τζόρνταν Μίκι. Από τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα