Ολυμπιακός - Ζενίτ 75-61: Αντέδρασε με ηγέτη τον Σπανούλη (videos+photos)

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Ολυμπιακός με ηγετική εμφάνιση του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε 75-61 της Ζενίτ για την 29η αγωνιστική της Euroleague

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, τότε το ξεκίνημα ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό, κόντρα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΣΕΦ, όμως, η ηγετική εμφάνιση του Βασίλη Σπανούλη, οδήγησε στην μεγάλη ανατροπή δίνοντας τη νίκη (75-61) στους «ερυθρόλευκους».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έσωσε τα προσχήματα σε μια αναμέτρηση, όπου από τα πρώτα λεπτά η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω με 11-26 (στο 8.30’’) με τον Κέβιν Πάνγκος να καθοδηγεί με μαεστρία την Ζενίτ και να ‘εκτελεί» όποτε χρειάστηκε.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, έβαλε από τον πάγκο τον Βασίλη Σπανούλη, αλλά οι Ρώσοι είχαν τον ρυθμό και πορεύτηκαν με ασφάλεια (13-28 στο 9’ και 15-28 στο 10’).

Στην δεύτερη περίοδο η Ζενίτ βρήκε ξανά λύσεις από την περιφέρεια και ανέβασε την διαφορά (20-36 στο 14.30’’ και 22-39 στο 15.30’’).

Το σχήμα με Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και Ζαν Σαρλ δίπλα στον Έλις η τον Πρίντεζη βοήθησε ώστε με την άμυνα να μαζευτεί η διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο στο -11 (41-30) για την ελληνική ομάδα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν ξανά το σκορ (33-48 στο 23’), αλλά από εκείνο το σημείο το καλάθι… μίκρυνε! Τα σουτ από την περιφέρεια δεν έμπαιναν, ο Βασίλης Σπανούλης με τον Λαρεντζάκη, τον ΜακΚίσικ, τον Βεζένκοφ και τον Πρίντεζη αποτέλεσαν μια πεντάδα που προοδευτικά μάζεψε το σκορ (42-50 στο 25’ και 50-52 στο 29’).

Ο Ολυμπιακός καθοδηγήθηκε από τον αρχηγό του που ανέλαβε πρωτοβουλίες επιθετικά και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην ανατροπή. Με δικό του καλάθι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (56-56 στο 31.30’’) και στην επόμενη επίθεση ο ΜακΚίσικ έδωσε το προβάδισμα (58-56 στο 32’).

Ο Σπανούλης ξανά με μεγάλο τρίποντο (63-59 στο 34.10’’) έδειξε πως έβαλε το «νερό στο αυλάκι». Η Ζενίτ δεν είχε λύσεις από τους Πάνγκος, Πονίτκα και Ρίβερς περιφερειακά και άρχισε να… απομακρύνεται από το ματς.

Ο Σπανούλης συνέχισε να σκοράρει (70-61 στο 36.20’’ με τρίποντο) και από εκείνο το σημείο είχαν όλα κριθεί, καθώς οι Ρώσοι πέτυχαν μόλις 5 πόντους στο τελευταίο 10λεπτο έχοντας 2/15 σουτ εντός παιδιάς!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Ρότσα, Τεπενιέ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τριπ., 4 κλεψ.), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τριπ., 6 ριμπ.), Πρίντεζης 6 (4 ριμπ.), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1 τριπ.), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τριπ., 5 ριμπ.).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τριπ.), Πάνγκος 20 (5/10 τριπ., 7 ασίστ), Χόλινς 5 (1/4 τριπ.), Τόμας, Μπαρόν 3 (1/7 τριπ.), Κοστόφ 6 (2 τριπ.), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (6 ριμπ.), Πονίτκα 10 (1 τριπ., 11 ριμπ.), Μπλακ, Γκουντάιτις 3.