Μπασκόνια-Ερυθρός Αστέρας 87-67: Διέλυσε τον Αστέρα και βλέπει οκτάδα

Η Μπασκόνια επιβλήθηκε άνετα 87-67 του Ερυθρού Αστέρα.

Ελπίδες για οκτάδα διατηρεί η Μπασκόνια, μετά την άνετη νίκη της επί του Ερυθρού Αστέρα με 87-67.

Οι Βάσκοι έφτασαν στο 13-13, ενώ οι Σέρβοι δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι, γνωρίζοντας τη 19η φετινή τους ήττα.

Η Μπασκόνια μπήκε ορεξάτα στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Πολονάρα και Φαλ πήρε προβάδισμα 14-3, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε μείωσε στο -5 στο τέλος της πρώτης περιόδου για το 21-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, κάνοντας στο 14’ το σκορ 31-20, ενώ έγινε και 42-20, για να κλείσει το ημίχρονο στο 48-27.

Η αντίδραση των Σέρβων δεν είχε διάρκεια, και δεν κατάφεραν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται σε 66-48.

Στα τελευταία 10 λεπτά δεν άλλαξαν κάτι, αν και ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 71-58, αλλά το ματς τέλειωσε 87-67. Ο Φαλ με 20 πόντους και οι Βιλντόζα και Γκιεντράιτις με 14, οδήγησαν τη Μπασκόνια σε μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-27, 66-48, 87-67.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)