Euroleague: Επέστρεψε στις νίκες η Ζαλγκίρις

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Οι Λιθουανοί επικράτησαν με 75-62 του Ερυθρού Αστέρα, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής στη Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 14-11 και παραμένοντας σε τροχιά οκτάδας και πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Σέρβοι είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 7-18 στη 17η θεση.

Η αμυντική αφύπνιση της Ζαλγκίρις στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετή για τους Λιθουανούς, προκειμένου να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι κράτησαν στους 4 πόντους τους Σέρβους στον... επίλογο του αγώνα και με επιμέρους σκορ 15-4 απλοποίησαν την κατάσταση αγωνίας που έζησαν για 30 λεπτά.

Κορυφαίος της Ζαλγκίρις ο Μάριους Γκριγκόνις με 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ από τον Ερυθρό ξεχώρισαν οι Τζόρνταν Λόιντ (16π.) και Μάρκο Σιμονοβιτς (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 40-44, 60-58, 75-62

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ