Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Χίμκι 94-78: Έκανε το χρέος του με εντυπωσιακό Μήτογλου (videos)

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Χίμκι: Οι «πράσινοι» πήραν την νίκη με τον διεθνή παίκτη να «σπάει» τα κοντέρ με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ

Ο Παναθηναϊκός κόντρα στην ελλιπή Χίμκι κατάφερε να κερδίσει και τα δικά του προβλήματα και να πάρει την 7η νίκη του, επικρατώντας των Σέρβων με 94-78 Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε προβλήματα, παρά τις ελλείψεις των Παπαγιάννη και Παπαπέτρου, με τις απουσίες των Ρώσων να είναι... απαγορευτικές για την ομάδα του Μάλτσεφ να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ντίνος Μήτογλου που είχε 29 πόντους κάνοντας προσωπικό ρεκόρ στη διοργάνωση και 12 ριμπάουντ. Η προηγούμενη καλύτερη επίδοσή του ήταν 25 πόντοι στον αγώνα της Μόσχας με την ΤΣΣΚΑ, στις 3 Ιανουαρίου του 2020.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε άλλη επιλογή από το να ξεκινήσει δυναμικά το παιχνίδι και αυτό έκανε. Οι «πράσινοι» στο πρώτο τρίλεπτο προηγήθηκαν με 7-2, αλλά ήταν πολύ απρόσεκτοι στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να κάνουν πολλά λάθη. Λάθη τα οποία εκμεταλλευόταν με μεγάλη ευκαιρία η Χίμκι.

Με τον ΜακΚόλουμ να αναλαμβάνει συνεχώς πρωτοβουλίες οι Ρώσοι πήραν το προβάδισμα με 10-13, λίγο μετά το πρώτο μισό της περιόδου, με τον Όντετ Κάτας να ανακατεύει συνεχώς την τράπουλα για να βρει πεντάδα με... ρυθμό.

Ο Μήτογλου ήταν ο παίκτης που ανέλαβε να «κουβαλήσει» τον Παναθηναϊκό και στο τέλος της περιόδου οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 20-15, με τον Έλληνα παίκτη να κάνει τη διαφορά σε σκοράρισμα και ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός είχε σταματήσει να πουλάει μπάλες και αυτό ήταν το «κλειδί» της δεύτερης περιόδου. Η Χίμι ξεκίνησε καλύτερα (σερί 0-4) και στο 13' προηγήθηκε με 25-26 με τον ΜακΚόλουμ να πετυχαίνει το καλάθι της βραδιάς σε όλη την Ευρώπη. Ο Μποχωρίδης προσπάθησε να «σπρώξει» τον Παναθηναϊκό στο ανοιχτό γήπεδο, ο Νέντοβιτς συνδέθηκε με το καλάθι της Χίμκι και η τελευταία φορά που οι Ρώσοι ήταν κοντά στο σκορ ήταν στο 36-31, 4 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Μήτογλου έκανε θραύση στις δύο ρακέτες (στο τέλος του ημιχρόνου είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ) και ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 10-2, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 13 πόντων.

Το τελείωσε πολύ πριν τη λήξη του

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα. Όχι μόνο να διατηρήσει την διαφορά, αλλά και να την αυξήσει. Με τον Νέντοβιτς να είναι «καυτός» και να έχει προλάβει να σκοράρει 8 πόντους ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 17 πόντων, 59-42.

Η Χίμκι δεν έχει ικανή να αντιδράσει με τους «πράσινους» να έχουν μετατρέψει τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο, να ανοίγουν την διαφορά και στους 21 πόντους και το δεκάλεπτο να «κλείνει» με σκορ 70-51. Η τέταρτη περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Ρώσους να μην μπορούν να κάνουν το βήμα παραπάνω και να επιστρέψουν στο ματς. Ο Κάτας έδωσε την ευκαιρία και στον Γιώργο Καλαϊτζάκη με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στην νίκη με 94-78

Δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78