Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Βιλερμπάν 88-71: «Δολοφόνος» Νέντοβιτς «σμπαράλιασε» τους Γάλλους

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Βιλερμπάν 88-71: Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να «σκοτώνει» τη Βιλερμπάν με τους 33 πόντους του οι «πράσινοι» πήραν μια σπουδαία νίκη και «βλέπουν» Φενέρ

Όταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς τελειώνει το παιχνίδι με 33 πόντους (6/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6/6 βολές), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 40 βαθμούς στην αξιολόγηση ο Παναθηναϊκός δεν έχει να φοβάται τίποτα. Οι "πράσινοι" με τον Σέρβο να είναι παίκτης... ορχήστρα έκαναν ότι ήθελαν την Βιλερμπάν και πήραν την νίκη με 88-71. Πάρα πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιώργο Παπαγιάννη που είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους και 9 ριμπάουντ προσέφερε ο Ντίνος Μήτογλου.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Παναθηναϊκό με τη Βιλερμπάν να μπαίνει "ζεστή" και να θυμίζει την ομάδα του πρώτου γύρου. Οι παίκτες του Πάρκερ με 3/5 τρίποντα πήραν το προβάδισμα αρχικά με 2-8 και στη συνέχεια με 7-15, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην ομάδα του "τριφυλλιού". Στο σημείο εκείνο όμως ο Νεμάνια Νέντοβιτς ξεκίνησε το... σόου του. Με τον Σέρβο να είναι "καυτός" και τους παίκτες του "τριφυλλιού" να "σφίγγουν" την άμυνά τους (κράτησαν τους Γάλλους άποντους για 4 λεπτά) ο Παναθηναϊκός "έτρεξε" σερί 18-2 και πήρε το προβάδισμα με 25-17, με το δεκάλεπτο να "κλείνει" με 25-19. Στα 10 πρώτα λεπτά ο Νέντοβιτς είχε 13 πόντους με 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές και 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, κάνοντας τα πάντα πάνω στο παρκέ.

Σταθερά μπροστά ο ΠΑΟ, σταθερά "καυτός" ο "Νέντο"

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ρος κόλλησε... Νέντοβιτς και με 5 σερί πόντους, με τον Σέρβο στον πάγκο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 30-23 και έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Οι "πράσινοι" παρουσίασαν και πάλι τα γνωστά τους σκαμπανεβάσματα, ο Κόουλ και ο Φαλ προσπαθούσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων με τις δύο ομάδας να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Εκεί όπου "μίλησε" και πάλι ο Νέντοβιτς και με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 45-42.

"Νέντο" κέρναγε, Παπαγιάννης κάρφωνε

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Νέντοβιτς έστειλε και πάλι το μήνυμά του. Πως αυτό είναι το βράδυ του. Στο ημίχρονο είχε 18 πόντους και στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου πρόσθεσε άλλους 10 παίζοντας φανταστικά. Και με τη μπάλα και χωρίς αυτή. Πολύ καλός και ο Γιώργος Παπαγιάννης με αποτέλεσμα οι "πράσινοι" να είναι μπροστά με 55-48. Ανάλογο και το δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου με τον Παναθηναϊκό αν βλέπει τον Νέντοβιτς να φτάνει τους 33 πόντους και να είναι μπροστά με 70-60. Και στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε επιβλητικά θέλοντας να δείξει στη Βιλερμπάν πως αυτός κάνει κουμάντο. Και τα κατάφερε.

Στο πρώτο τετράλεπτο η αναμέτρηση ήταν στο +11 για τους γηπεδούχους, 76-65, με τον Παπαγιάννη να καρφώνει τη μία μπάλα μετά την άλλη. Για αρκετή ώρα αυτό που κέντρισε το ενδιαφέρον όλων ήταν ο τραυματισμός του Λακόμπ που αρχικά φάνηκε σοβαρός αλλά ευτυχώς δεν ήταν. Με τον παίκτη παρ' όλα αυτά να πηγαίνει στα αποδυτήρια ενώ του είχε τοποθετηθεί και νάρθηκας στο λαιμό του. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι "πράσινοι" ήταν μπροστά με 80-65 κρατώντας στα χέρια τους τη μεγάλη νίκη την οποία και πήραν με τελικό σκορ 88-71.