Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ρεάλ Μαδρίτης: Το διαιτητικό χειρουργείο στο ΟΑΚΑ (video)

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ρεάλ Μαδρίτης: Αυτές είναι οι τρεις φάσεις που οι διαιτητές έκριναν τον αγώνα και ολοκλήρωσαν το… χειρουργείο στο ΟΑΚΑ.

Ότι… μπορούσαν για να κλέψουν τη νίκη από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και να την δώσουν στην Ρεάλ Μαδρίτης έκαναν οι τρεις διαιτητές του αγώνα. Μάλιστα, το έκαναν με τρόπο που δεν αφήνει καμία αμφιβολία, όχι για την ορθότητα των αποφάσεών τους, αλλά και για τον… στόχο που είχαν.

Όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο που ακολουθεί στη δεύτερη παράταση, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, οι τρεις ρέφερι αποφάσισαν να μπουν σε ρόλο… πρωταγωνιστικό - δυστυχώς με αρνητική… διάθεση - και να στερήσουν από τους «πράσινους» του Γιώργου Βόβορα την ευκαιρία για να διεκδικήσει τη νίκη.

Η πρώτη φάση έγινε 2:44 πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατεβαίνει στην επίθεση, αλλά ο διαιτητής χρεώνει επιθετικό φάουλ στον Νεμάνια Νέντοβιτς γιατί πέρασε… δίπλα από τον Φερνάντεθ.

Περίπου ένα λεπτό μετά, με τον χρόνο στο ρολόι να «γράφει» 1:45 οι ρέφερι χρέωσαν αμυντικό φάουλ στον Μποχωρίδη πάνω στον Ταβάρες, την στιγμή που ο σέντερ της Ρεάλ κινήθηκε φανερά στο σκριν. Το… τέλος του χειρουργείου ήρθε στο 1:28 πριν το τέλος, όταν ο Τόμπκινς έσπρωξε τον Μπέντιλ, αλλά οι ρέφερι δεν… είδαν τίποτα.