Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ρεάλ Μαδρίτης: Η φάση που έκρινε τον αγώνα με την ανοχή των διαιτητών (video)

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ρεάλ Μαδρίτης: Η «Βασίλισσα» έφυγε με το «διπλό» από το ΟΑΚΑ, καθώς λύγισε τους «πράσινους» στην δεύτερη παράταση, έχοντας την… βοήθεια των διαιτητών.

Μάλιστα, όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο που ακολουθεί, οι τρεις ρέφερι του αγώνα έκαναν ότι… μπορούσαν για να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ του «συγκροτήματος» του Πάμπλο Λάσο. Ακόμα κι αν οι παραβάσεις ήταν εμφανείς ακόμα και σε… τυφλό!

Λίγο πριν το φινάλε της δεύτερης παράτασης και συγκεκριμένα 1’28’’ να μένουν στο ρολόι, με την Ρεάλ να προηγείται 87-85, οι Γιώργος Παπαγιάννης και Έντι Ταβάρες πήδηξαν στο τζάμπολ. Την ώρα της διεκδίκησης, ο Τρέι Τόμπκινς πέταξε τον Μπεν Μπέντιλ εκτός των τεσσάρων γραμμών, μπροστά στα μάτια των διαιτητών. Ωστόσο, κανένας από τους τρεις υπέδειξε την παράβαση.

Μάλιστα, αντί για επιθετικό φάουλ του Τόμπκινς, ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε την ευκαιρία και σκόραρε με λέι απ, μια και την ίδια στιγμή ο αντίπαλός του, προσπαθούσε να επιστρέψει στο παρκέ. Έτσι, αντί να βρεθεί ο Μπέντιλ στην γραμμή του φάουλ, ο Τόμπκινς διαμόρφωσε το 89-85 υπέρ της «Βασίλισσας», με αποτέλεσμα να κρίνει σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του αγώνα.