Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 77-80: Τεράστιο διπλό μέσα στην Ιταλία

Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 77-80: Οι "πράσινοι" γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν μια τεράστια νίκη μέσα στο Μιλάνο

Με μια εντυπωσιακή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε ένα τεράστιο διπλό μέσα στο Μιλάνο επί της Αρμάνι. Οι «πράσινοι» στο τέλος του ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ με 42-30 και με επιμέρους σκορ 35-50 στο δεύτερο μέρος κατάφεραν και επικράτησαν με 80-77, δείχνοντας ότι όταν παίζουν άμυνα μπορούν να κάνουν τα πάντα. Κορυφαίος παίκτης για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ντίνος Μήτογλου πιου είχε 14 πόντους με 7/7 δίποντα και 6 ριμπάουντ, ο Νέντοβιτς είχε 16 πόντους και 4 ασίστ, ο Άαρον Ουάιτ είχε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Σέλβιν Μακ τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Καθοριστικός και πολύτιμος ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Ιωάννης Παπαπέτρου με σουτ «μαχαιριές» κα και 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Με πολύ κακό και νωθρό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και η Αρμάνι ως έμπειρη και ποιοτική ομάδα το εκμεταλλεύτηκε στο ακέραιο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο.. γκάζι και προηγήθηκαν με 8-2 με τους «πράσινους» να έχουν κακές επιθετικές επιλογές και κακές επιστροφές. Οι παίκτες του Μεσίνα πήραν 6 πόντους από αιφνιδιασμό και οι παίκτες του Βόβορα έψαχναν τρόπο αντίδρασης. Οι πρώην Μιλανέζοι Ουάιτ και Νέντοβιτς μείωσαν σε 8-7 αλλά στο πεντάλεπτο ο Ντιλέινι το πήρε πάνω του και με συνεχόμενους δικούς του πόντους έκανε το 14-7. Στη συνέχεια πέρασε στο παρκέ ο Σέλβιν Μακ, ο οποίος προσπάθησε να συμμαζέψει κάπως το επιθετικό παιχνίδι του «τριφυλλιού» και τα κατάφερε. Από την στιγμή που οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 18-9, οι παίκτες του «τριφυλλιού» αντέδρασαν και με επιμέρους 4-9, «έκλεισαν» το δεκάλεπτο με το σκορ στο 22-18.

Κακή εικόνα και στο -12

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος. Οι «πράσινοι» δεν είχαν καθόλου «καθαρό» μυαλό στην επίθεση, υπέπεσαν σε πάρα πολλά λάθη ενώ και στην άμυνα ήταν πολύ χαλαροί. Ναι μεν το ξεκίνημα ήταν καλό καθότι μείωσαν σε 24-21 με όμορφη συνεργασία που κατέληξε σε καλάθι από τον Μπεν Μπέντιλ, αλλά από εκεί και έπειτα ο Ρο έκανε…ζημιά ανενόχλητος και η Αρμάνι με συνεχόμενες δεύτερες ευκαιρίες έφτασαν την διαφορά και στους 10 πόντους, 33-23. Ο Μήτογλου στο 15΄έκανε το 33-25 και οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερι 7-0 και την διαφορά στους 15 πόντους. Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-30 και τον Παναθηναϊκό να έχει σκοράρει μόλις 12 πόντους στην δεύτερη περίοδο.

Σημάδια ζωής

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός έδειξε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, αλλά στην άμυνα το πρόβλημα ήταν τεράστιο. Ο Μακ «διάβαζε» πολύ σωστά την άμυνα των Ιταλών, οι «πράσινοι» έβρισκαν την έξτρα πάσα και το ενεργητικό αυξανόταν. Όμως, η άμυνα συνέχιζε να είναι πολύ.. χαλαρή με τον Σιλντς να κάνει ότι θέλει και το σκορ να είναι στο 53-45 (11-15 επιμέρους). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε μέσω της επίθεσης του να μειώσει στους 5 πόντους, 55-50, αλλά η Αρμάνι με προσωπικό σερί του Χάινς, ξέφυγε και πάλι με διψήφιο αριθμό πόντων (60-50) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 60-54. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Παναθηναϊκός κέρδισε την περίοδο με 18-24.

Η απόλυτη ανατροπή

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τα… πάνω του από την εικόνα που επέδειξε στην Τρίτη περιόδο και αυτό φάνηκε και στην συνέχεια. Στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόου ο Παναθηναϊκός είχε κάνει την ανατροπή και με τους Μποχωρίδη και Παπαπέτρου να δίνουν λύσεις το σκορ είχε γίνει 64-64. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει ζωή, συνέχιζε να είναι μέσα στο ματς και να έχει βάλει δύσκολα στην Αρμάνι. Σο τελευταίο τρίλεπτο το σκορ ήταν 73-68 με τους Νέντοβιτς να «οδηγεί» την ομάδα του με 5 συνεχόμενους πόντους στο 75-73. Τότε «μίλησε» ο Παπαπέτρου και με 1:48 πριν το τέλος με τρίποντο έκανε το 75-76, δίνοντας προβάδισμα για την ομάδα του «τριφυλλιού». Το ματς πήγε στην… ρώσικη ρουλέτα των βολών και παρά το γεγονός πως τόσο ο Νέντοβιτς οσο και ο Παπαπέτρου είχαν από ½, ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη με 77-80 και πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό.

Δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 16(1), Λεντέι 10, Μίτσοφ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ 5(1), Ταρτζέφσκι 4, Ντιλέινι 14(1), Σιλντς 13(1), Μπρουκς 2, Χάινς 9, Ντατόμε

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μακ 8(1), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3(1), Παπαπέτρου 14(2), Φόστερ, Νέντοβιτς 16(2), Ουάιτ 9(1), Μήτογλου 14, Μπέντιλ 3(1), Σαντ Ρος 5(1)