Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Μπάγερν Μονάχου 83-76: Νίκησε τους Βαυαρούς και τον εαυτό του

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετά από 4 συνεχόμενες ήττες, επέστρεψε στις νίκες, ρίχνοντας στο..καναβάτσο την εντυπωσιακή Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας με 83-76

Όσο δύσκολο ήταν το αποψινό ματς, αλλά τόσο κρίσιμο ήταν. Ο Παναθηναϊκός κουβαλώντας στις πλάτες του τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες, έπρεπε να αντιδράσει απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης. Οι "πράσινοι" πήραν μια σπουδαία νίκη με 83-76 έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος ο οποίος πραγματοποίησε την πιο μεστή εμφάνιση του με την φανέλα του Παναθηναϊκού.

Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη στην πεντάδα και ο Έλληνας γκαρντ τον έβγαλε ασπροπρόσωπο. Οι "πράσινοι" μπορεί να μην μπήκαν καλά στο ματς (2-6 στο 3') αλλά όσο κυλούσε ο χρόνος ανέβαζαν την απόδοσή τους. Η μπάλα πέρναγε συνεχώς στο post στα χέρια του Μπεν Μπέντιλ ο οποίος έφθειρε τους αντιπάλους και από την στιγμή που οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να παίζουν άμυνα έγιναν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, Στα μισά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 7-10 και αυτή ήταν η τελευταία φορά που προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καταπληκτική άμυνα, κυριάρχησε στα ριμπάουντ κια επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. "Έτρεξε" σερί 11-0 προηγήθηκε με 18-10 και "έκλεισε" το δεκάλεπτο προηγούμενος με 18-13.

Με "όπλο" του την άμυνα

Η άμυνα του "τριφυλλιού" έσπαγε... κόκαλα και στην συνέχεια και με τρίποντο του Ουάιτ και κλέψιμο και λει απ του Νέντοβιτς η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 πόντους. Ο Γιώργος Βόβορας διέγνωσε την αδυναμία των αντιπάλων του Παναθηναϊκού στην πίεση, άπλωσε τους παίκτες του σε όλο το γήπεδο και οδήγησε τους Γερμανούς σε σωρεία λαθών. Την ίδια στιγμή ο Έλληνας τεχνικός διαχειριζόταν εξαιρετικά το ρόστερ του και ο Παναθηναϊκός στο 14΄με τρίποντο του Νέντοβιτς πήρε προβάδισμα 12 πόντων. Η διαφορά πήγε και στους 13, 35-22, με την Μπάγερν δια χειρός Λούτσιτς να προσπαθεί να ροκανίσει την διαφορά. Και το κατάφερε, αφού εκμεταλλεύτηκε ένα κενό διάστημα του Παναθηναϊκού. Με λάθη και χαλάρωση στην άμυνα. Η διαφορά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έπεσε στους 6 πόντους, 37-31, ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 40-31 αλλά τελικά ο Γιώργος Παπαγιάννης με ένα ακόμα κάρωμα (εξαιρετική η συνολική του εικόνα στο πρώτο μέρος) έκανε το 44-35.

Μπροστά στο σκορ, δια πυρός και σιδήρου

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν από τα παλιά καλά της Euroleague. Οι διαιτητές τα έβλεπαν όλα "Ερυθρόλευκα" και στο πρώτο τρίλεπτο είχαν χρεώσει τον Παναθηναϊκό με 6 ομαδικά φάουλ. Το τελευταίο μάλιστα αντιαθλητικό πάνω στον Παπαπέτρου. Οι φιλοξενούμενοι φυσικά και δεν έχασαν την ευκαιρία, μείωσαν σε 48-42, αλλά ο Μπεν Μπέντιλ με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του, 51-42.

Στην συνέχεια ο Ρέινολντς έκανε την διαφορά, με την μπάλα να πηγαίνει συνεχώς στα χέρια του και τον Παπαγιάννη να αντιμετωπίζει προβλήματα στο μαρκάρισμά του. Με συνεχόμενους πόντους του ψηλού της Μπάγερν το σκορ έγινε 56-52, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Με πολύ καλές άμυνες στο τέλος Νέντοβιτς και Ρος κράτησαν τον Παναθηναϊκό "ζωντανό" με τους "πράσινους" στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι μπροστά με 60-54.

Θρίλερ μέχρι τέλους

Το πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου ήταν.. θρίλερ. Με τις δύο ομάδες να είναι εμφανώς αγχωμένες η μπάλα μετά.. δυσκολίας έμπαινε στο καλάθι με τους δύο αντιπάλους να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλος. Ο Μπαμπ "οδηγούσε" την ομάδα του με τους διαιτητές να χρεώνουν συνεχώς με φάουλ τους "πράσινους" και το σκορ στο 69-63. Οι Γερμανοί έγινα ακόμα πιο απειλητικοί καθώς μείωσαν στο.. καλάθι. 72-70, αλλά εκεί πήρε το τρίποντο ο Νέντοβιτς για το 75-70 και 2 λεπτά πριν το τέλος με ένα απίστευτο... ακροβατικό ο Σέρβος έκανε το 77-70.

Ο Παπαπέτρου με μία πολύ όμορφη κίνηση πήγε το ματς στο +9, αλλά με τρίποντο η Μπάγερν μείωσε σε 79-73, 40 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα, αλλά το ματς δεν μπορούσε να γυρίσει.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76