Euroleague: Η βαθμολογία μετά τα παιχνίδια της Τετάρτης (18/11)

Δείτε τη βαθμολογία της Euroleague μετά το φινάλε της 9ης αγωνιστικής

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ρεάλ την αναμέτρηση με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Μαδρίτη, για την 9η αγωνιστική της Euroleague. Η «Βασίλισσα» επικράτησε άνετα με 79-63 της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, διευρύνοντας στις τέσσερις νίκες το αήττητο σερί και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-4. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί υποχώρησαν σε 3-6.

Η Άλμπα Βερολίνου υπερασπίστηκε την έδρα της, απέναντι στη Βιλερμπάν, πανηγυρίζοντας τη μόλις δεύτερη νίκη της στην εφετινή Euroleague. Η γερμανική ομάδα επικράτησε στο... νήμα με 76-75 των Γάλλων, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην έκτη απώλεια σε επτά αναμετρήσεις.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι βρέθηκαν στο -10 (50-60) στο τέλος της τρίτης περίοδου, αντέδρασαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 26-15 βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-5.

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες ο Ερυθρός Αστέρας... χαμογέλασε και πάλι, σημειώνοντας σπουδαίο «διπλό», το δεύτερο του στην εφετινή Euroleague. Οι Σέρβοι πέρασαν νικηφόρα από το Μιλάνο με 87-79 επί της Αρμάνι, για την 9η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 4-5 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας την ομάδα του Έτορε Μεσίνα στην πρώτη εντός έδρας απώλεια (ρεκόρ 3-3).