Ζενίτ - Ολυμπιακός 66-75: Αντέδρασε και πέρασε από την Αγία Πετρούπολη

Μετά τις ήττες από Μπάγερν Μονάχου και Αναντολού Εφές ο Ολυμπιακός επικράτησε 75-66 της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη για την 7η αγωνιστική της Euroleague

Αντίδραση μετά από τις δυο σερί ήττες από Μπάγερν Μονάχου και Αναντολού Εφές έβγαλε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 75-66 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης εκτός έδρας για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Μάρτιν ήταν... αλάνθαστος με 16 πόντους (7/7 δίποντα και 2/2 βολές)! Ο ΜακΚίσικ είχε συνεισφορά 10 πόντων, 9 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν η συγκομιδή του Βεζένκοφ, όπως και του Σπανούλη που μοίρασε και 5 ασίστ. Θετικός ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ με 7 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 8 πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε ο Παπανικολάου.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ρωσικής ομάδας, σε τρεις μόνο όμως αγώνες στη διοργάνωση φέτος, καθώς όλοι οι αγώνες της από την 3η έως και την 6η αγωνιστική αναβλήθηκαν ελέω κορονοϊού. Ο Μπίλι Μπάρον πήγε να αλλάξει τον ρου του αγώνα με διαδοχικά τρίποντα στην 4η περίοδο, διάστημα στο οποίο σημείωσε και τους 13 πόντους του, ενώ ο Όστιν Χόλινς πέτυχε και τους 12 πόντους του στην 1η περίοδο, όταν είχε 4/5 τρίποντα.

Από το ξεκίνημα του ματς με τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τους κανόνες τους. Με τον Σλούκα σε ρόλο δημιουργού-εκτελεστή, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται (11-17) με το… καλημέρα, αλλά με τον Όστιν Χόλινς να σκοράρει η Ζενίτ έκλεισε το πρώτο 10λεπτο προηγούμενη με «βραχεία κεφαλή» (20-19 στο 10’).

Στην δεύτερη περίοδο ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε τα «κλειδιά» στον Βασίλη Σπανούλη, που ήταν αποτελεσματικός (25-31 στο 17’ και 27-41 στο 20’). Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έδωσε ενέργεια και λύσεις επιθετικά και με την αρωγή των πρίντεζη-Λαρεντζάκη, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν με διαφορά ασφαλείας το πρώτο ημίχρονο (27-41).

Οι παίκτες της Ζενίτ που είναι επηρεασμένοι από την απραξία του τελευταίου διαστήματος, προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα, γεγονός που επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να φτάσει την διαφορά στο +16 (38-54 στο 27’) δείχνοντας ότι έχει βάλει τους κανόνες του. Το φινάλε της τρίτης περιόδου (43-58 στο 30’) βρήκε τον Ολυμπιακό σε… απόσταση ασφαλείας από τους Ρώσους. Όμως, στο τελευταίο 10λεπτο δυο τρίποντα του Μπίλι Μπαρόν μετέτρεψαν το 43-60, σε 49-60 (στο 32’) δίνοντας ελπίδες στη Ζενίτ.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ με το επιμέρους σερί τους να φτάνει στο 12-0 πλησίασαν σε 55-60 (33.30’’). Εκεί, ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης με ένα μεγάλο τρίποντο (55-63 στο 34’) έδωσε… αέρα στην ελληνική ομάδα. Η Ζενίτ συνέχισε να σκοράρει και έφτασε στο… σουτ (60-63 στο 36.30’’). Εκεί, ο Αντρέι Ζούμπκοφ επιχείρησε να ευστοχήσει σε τρίποντο αλλά ήταν άστοχος.

Στην επόμενη επίθεση ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε τρίποντο (60-66) και μετά την κακή επίθεση της Ζενίτ ο ΜακΚίσικ έκανε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα βάζοντας τα θεμέλια της νίκης του Ολυμπιακού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Λάτισεφς, Κοβάλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75.