Ζαλγκίρις-Βαλένθια 82-94: Άλωσε το Κάουνας και της έκοψε το αήττητο (photos)

Η Βαλένθια επικράτησε 94-82 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στην Euroleague

«Στοπ» στο αήττητο σερί, 4-0, της Ζαλγκίρις, έβαλε η Βαλένθια, επικρατώντας με 94-82, μέσα στο Κάουνας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου «έριξε στο καναβάτσο» την ομάδα της Λιθουανίας στην 3η περίοδο, όπως φαίνεται και από το επιμέρους σκορ 12-30. Αυτή ήταν η 3η νίκη των «νυχτερίδων» σε 4 αγώνες, καθώς η ισπανική ομάδα έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Κορυφαίοι των Ισπανών ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς στη ρακέτα (16π., 5ρ.) και ο 23χρονος Σέρβος γκαρντ, Βάνια Μαρίνκοβιτς, στην περιφέρεια που πέτυχε 4/8 τρίποντα με 16 συνολικά πόντους. Εξαιρετικός και ο Νίκολα Κάλινιτς με συνεισφορά 14 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (3/3 δίποντα, 2/3 δίποντα, 2/3 βολές), αλλά και 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ.

Το κουαρτέτο των ψηλών των φιλοξενούμενων, αποτελούμενο από τους Μάικ Τόμπι, Λουί Λαμπεϊρί, Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και Ντέρικ Ουίλιαμς έκανε «θραύση» στα ριμπάουντ (31 έναντι 23 της Ζαλγκίρις). Οι Ισπανοί είχαν και 25 ασίστ έναντι 16 των γηπεδούχων.

Για τη Ζαλγκίρις που προηγήθηκε με 27-22 (10ο λεπτό) και 45-37 (ημίχρονο), από 12 πόντους πέτυχαν ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ογκάστιν Ρούμπιτ και ο Μάριους Γκριγκόνις, ενώ από 11 πόντους σημείωσαν ο Νάιτζελ Xέιζ και ο Τζόφρι Λοβέρν. Το -13 (72-85) με εναπομείναντα χρόνο 2:19΄΄ δεν επέτρεπε αισιοδοξία στους παίκτες του Μάρτιν Σίλερ.

Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague
ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ: Σκληρή ανακοίνωση για περιστατικά μεταπώλησης εισιτηρίων στη ρεβάνς
Παναθηναϊκός AKTOR: Επιβράβευση για τους οπαδούς - Γενική είσοδος με Περιστέρι
Παναθηναϊκός: «Η σελίδα θα γυρίσει... Ο Μπαρτζωκισμός δεν έχει θέση στο ελληνικό μπάσκετ το 2024»