Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Η βαθμολογική θέση του στην Euroleague (photos)

Δείτε τη θέση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στη βαθμολογία της Euroleague

Στην πρώτη εντός έδρας ήττα του έπειτα από τέσσερις διαδοχικές νίκες υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ με 81-92, “πληρώνοντας” την κακή τέταρτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας το επιμέρους σκορ ήταν 12-25. Έτσι πλέον οι “πράσινοι” μετρούν 14 νίκες και 11 ήττες.

Ο Νικ Καλάθης έμεινε τρία ριμπάουντ μακριά από το “triple-double” (10 πόντοι, 11 ασίστ, επτά ριμπάουντ) ενώ 14 πόντους με οχτώ ριμπάουντ είχε ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Πολύ καλοί στο πρώτο αλλά χωρίς ανάλογη παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν οι Παπαπέτρου (12 πόντοι) και Τόμας (εννιά πόντοι).
Για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σημαντικό ρόλο διαδραμάτισε το πολύ χαμηλό ποσοστό των τριπόντων αφού εκτέλεσε με 21,4% έναντι του 37,9% της Μπαρτσελόνα.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50