Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 78-73: Σφαγή χωρίς... αναισθητικό στο Βελιγράδι

Στο τέταρτο δεκαλέπτο έγιναν όλα για να χάσει με το έτσι θέλω ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι.

Έκλεισαν τα μάτια οι διαιτητές στο τέταρτο δεκάλεπτο, έτσι ώστε να υποχρεώσουν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σε ήττα με το... έτσι θέλω στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα. Με 20-2 βολές στην τελευταία περίοδο, τεχνική ποινή στον Ρικ Πιτίνο και μη καταλογισμό φάουλ στον Φριντέτ στα κρίσιμα σημεία, ο Παναθηναϊκός... λύγισε και ηττήθηκε από τους Σέρβους.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο υποχώρησε στο 13-10 και δεν κατάφερε να πάρει ένα από τα δύο «κυκλωμένα» παιχνίδια που είχε σε Βαλένθια και Βελιγράδι. Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 10-13 και συνεχίζει να κυνηγάει τα πλέι οφ.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με τον Νίκο Παππά να μπαίνει στην πεντάδα του συλλόγου προηγήθηκε 15-5 με καλάθι του Έλληνα γκαρντ πέντε λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-9 με καλάθι του Παπαγιάννη.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» χαλάρωσαν στην άμυνα και ο Πάντερ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει κάνοντας το 19-27 στο 15ο λεπτό και ανάγκασε τον Ρικ Πιτίνο να πάρει τάιμ άουτ. Μάλιστα ο Ότζο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 23-29 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μήτογλου έκανε το 32-25 για να έρθει ο Νταβίντοβατς με τρίποντο να μειώσει σε 32-28 δυο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου ενώ ο Περπέρογλου με δυο βολές έκανε το 30-32. Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε μπροστά με τρίποντο του Πάντερ για να κάνει το 35-32 ο Νταβίντοβατς με κάρφωμα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Παππά έκαναν το 39-37 στο 23΄ ενώ ο Φριντέτ έγραψε το 44-41 στο 26΄. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και με τρίποντο του Τζόνσον έκαναν το 53-41 δυο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.  Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στο σκορ αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και με καλάθι και φάουλ του Τόμας έγραψε το 65-55. Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και με ένα επιμέρους σκορ 15-2 έκανε το 70-67. Ο Τόμας όμως απάντησε και με τρίποντο έγραψε το 70-70. Ο Καλάθης έκανε το 71-73, με τον Πάντερ με τρίποντο να γράφει το 74-73 52΄΄ πριν το τέλος του ματς και τους διαιτητές να χρεώνουν με τεχνική ποινή που ούτε ο πιο φανατικός οπαδός του Ερυθρού Αστέρα δεν θα έδινε στον Ρικ Πιτίνο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-21, 35-32,  46-57,   78-73

Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι