Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 55-77: «Βασιλική»… παρέλαση στη Βιτόρια (photos)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε… πλάκα στη Μπασκόνια, νίκησε 77-55 κι ανέβηκε ξανά στην κορυφή της Euroleague.

Τα παιχνίδια μεταξύ ομάδων από την ίδια χώρα πάντα κρύβουν… παγίδες και ιδιαιτερότητες. Όλα αυτά ισχύουν, όμως, όταν μια ομάδα έχει την ποιότητα της Ρεάλ Μαδρίτης αρκετές φορές πάνε… περίπατο. Σαν αυτόν που έκανε η «Βασίλισσα» στη Βιτόρια κόντρα στη Μπασκόνια, η οποία δείχνει να έχει μπει σε έναν απίστευτο κατήφορο. Το τελικό 77-55 υπέρ των Μαδριλένων δείχνει και την εικόνα που είχε ο αγώνας από την αρχή ως το τέλος του.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν κυριαρχική από την αρχή, η Μπασκόνια άντεξε να ακολουθήσει στον ρυθμό μόνο για ένα δεκάλεπτο κι από το ημίχρονο κιόλας (29-45) τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Με τον Μίκι (15 πόντους) και τον Ρούντι (12 πόντους) να είναι καλύτεροι μεταξύ… ίσων, το έργο της ομάδας του Λάσο έγινε πολύ εύκολο και έτσι είναι στο 12-3 με την Εφές να έχει 12-2 και να παίζει την Παρασκευή στην Τουρκία με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Δείτε το φωτορεπορτάζ και τα στατιστικά της αναμέτρησης

Champions League, Ντόρτμουντ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-0: Βλέπει τελικό με Φούλκρουγκ
Euroleague: Με Καλάθη 2-1 η Φενέρ - Έβγαλε «σκούπα» η Ρεάλ
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός, Ελ Αραμπί: «Εδώ με την αξία μας, γεμάτοι προσδοκίες»
Euroleague: Σφυρίζουν το Game 4 του Παναθηναϊκού AKTOR οι διαιτητές του Game 3 του Ολυμπιακού