Euroleague: Η βαθμολόγία μετά την πρώτη «δόση» της 13ης αγωνιστικής (photo)

Δείτε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία μετά τα πρώτα ματς για την 13η αγωνιστική

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, η Μακάμπι κράτησε στο μηδεν τη ΤΣΣΚΑ στα τελευταία 2.30 λεπτά και πήρε μια σπουδαία νίκη με 90-80, έχοντας για πρωταγωνιστές τον Ουίλμπεκιν, τον Χάντερ και τη μοναδική ατμόσφαιρα της έδρα της. Παράλληλα στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας ο Ολυμπιακός συνετρίβη από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η καθίζηση της Φενερμπαχτσέ στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν επέτρεψε στην ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να υπερασπιστεί την έδρα της στο τουρκικό ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Euroleague, που βρήκε νικήτρια την πρωτοπόρο Αναντολού Εφές. Η περυσινή φιναλίστ πέρασε νικηφόρα με 81-73 από την «Ulker Sports and Event Hall», βελτιώνοντας σε 11-2 το ρεκόρ της και πανηγυρίζοντας την έβδομη διαδοχική ευρωπαϊκή νίκη.

Με την παραγωγικότητα της στα ύψη, η Χίμκι δεν αγχώθηκε απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, την οποία και συνέτριψε με 104-87 στην «Arena Mytishchi». Οι Ρώσοι επέστρεψαν εμφατικά στις νίκες, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών και παραμένοντας στην οκτάδα με ρεκόρ 7-6. Στον αντίποδα η Άλμπα υπέστη την ένατη ήττα της.

Από εκεί και πέρα με τον Νικ Στάουσκας (22π.) να δίνει ρεσιτάλ στην τρίτη περίοδο και τον Τορνικέ Σενγκέλια (19π.) σταθερή αξία στην επίθεση, η Μπασκόνια επέστρεψε στις νίκες με «διπλό», βελτιώνοντας σε 6-7 το ρεκόρ της.

Δείτε στη gallery τη βαθμολογία της Euroleague

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη