Άλμπα-Ολυμπιακός 80-99: Επιστροφή στις νίκες με διπλό στο Βερολίνο (photos)

Μετά την ήττα από την Μπάγερν στο Μόναχο ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και επικράτησε (99-80) της Άλμπα εκτός έδρας

Την 4η νίκη του στην Euroleague πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε σχετικά εύκολα με 99-80 της Άλμπα στο Βερολίνο και έκλεισε την «διαβολοβδομάδα» με 1/2 νίκες. Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα εμφανίστηκαν καλύτερα διαβασμένοι από ότι στο ματς με τους Βαυαρούς και πήραν αυτό που ήθελαν από το ματς.

Οι δυο ομάδες ισοβαθμούσαν πριν από την αναμέτρηση, στην κατάταξη, αλλά πλέον ο Ολυμπιακός ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-6 και υποχρέωσε την Άλμπα να υποχωρήσει στο 3-7, έπειτα από 10 αγώνες.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν... πολλά από πολλούς απέναντι στους Γερμανούς που έμοιαζαν εξαρχής αποκαμωμένοι. Οι Όγκουστιν Ρούμπιτ, Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Παπανικολάου ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν σε μία συνολικά, πολύ γεμάτη εμφάνιση του Ολυμπιακού.

Με όπλο τους την άμυνα τους, αλλά και τα πολύ καλά τους ποσοστά (8/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) οι "ερυθρόλευκοι" επέβαλαν πολύ νωρίς τον ρυθμό τους (6-14 στο 4') και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 13π. (17-30). Στην συνέχεια ο Γιώργος Πρίντεζης πήρε τη σκυτάλη από τον Όγκουστιν Ρούμπιτ, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησε στην ρακέτα, ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση και ο δείκτης της διαφοράς εκτοξεύτηκε στους 21π. (34-53 στο 18'). Η Άλμπα -που σκόραρε κυρίως από την γραμμή των βολών 12/12- προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως, ο Ολυμπιακός διατήρησε σταθερά τις αποστάσεις (38-55) μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ παρέμεινε σε σταθερή... σύνδεση με το καλάθι και συνέβαλε τα μέγιστα για να βρεθεί η ομάδα μας στο +25 (65-40 στο 25'). Ωστόσο, η Άλμπα αντέδρασε και βασιζόμενη στην περιφερειακή της ευστοχία (είχε 5/6 τρίποντα στην 3η περίοδο!) μείωσε στους 14π. (57-71). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 8-0 και ανέβασε την διαφορά στους 22π. (57-79 στο 32'), οι γηπεδούχοι "χτύπησαν" από την περιφέρεια και μείωσαν ξανά στους 14π. (65-79), όμως, ο Μπράντον Πολ τους πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα! Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν καλός από τα 6.75μ. και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε να "καθαρίσουν" οι "ερυθρόλευκοι" πρόωρα το διπλό (+26, 73-99 στο 38'). Στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει, χαλάρωσε αμυντικά και δέχθηκε ένα σερί 7-0.

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"