Βαλένθια-Ζενίτ 94-90: Ανατροπή και νίκη στο ντέρμπι των ουραγών (photos)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Βαλένθια τελικά επικράτησε 94-90 της Ζενίτ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή, αλλά η Ζενίτ κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο και στο τρίτο δεκάλεπτο με 57-63. Η Βαλένθια αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο, όταν με ένα σερί 10-1, μετέτρεψε το 68-71 σε 78-72 στο 36ο λεπτό. Η Ζενίτ πίεσε, αλλά η Βαλένθια πήρε το προβάδισμα με τρίποντο του Λόιντ, 31 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και έφτασε στην νίκη με 94-90 μιας και οι παίκτες της ήταν ψύχραιμοι και εύστοχοι στις βολές.

Κορυφαίοι από την Βαλένθια οι Αμπάλντε με 18 πόντους, Λόιντ με 17, Τόμπι με 12 πόντους, ενώ από την Ζενίτ οι Τόμας και Ρένφρο είχαν από 17 πόντους, ο Αγιόν 13 πόντους.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ