Κεμζούρα: «Δεν μπορείς να περιμένεις καλύτερο αποτέλεσμα όταν παίζεις τόσο soft... »

Στα χαμένα ριμπάουντ και στην αδυναμία των «ερυθρόλευκων» στην άμυνα, απέδωσε ο Κεστούτις Κεμζούρα την εκτός έδρας ήττα του Ολυμπιακού από την Μπασκόνια, για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

«Συγχαρητήρια στην Μπασκόνια. Κέρδισε δίκαια. Εμείς προσπαθήσαμε, αλλά η προσπάθεια δεν είναι αρκετή. Δεν μπορείς να περιμένεις καλύτερο αποτέλεσμα όταν παίζεις τόσο soft κόντρα σε μια τέτοια ομάδα στην Ευρωλίγκα», είπε αρχικά ο τεχνικός του Ολυμπιακού και συνέχισε: «Πρώτα από όλα είναι τα ριμπάουντ, 51-31. Αυτό είναι το θέμα. Μάζεψαν 30 στο πρώτο ημίχρονο. Εμείς είχαμε κάποια καλά αμυντικά διαστήματα, όμως, παρότι είχαμε πλάνο τους δώσαμε δεύτερες ευκαιρίες και σε κάποιες σκόραραν τρίποντα.

Είναι αδύνατο να κερδίσεις το παιχνίδι όταν είναι τέτοια η διαφορά των ριμπάουντ. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε καλύτερη δουλειά, όμως, ο Σενγκέλια μας σκότωσε. Ήμασταν πολύ soft στο ένας εναντίον ενός. Είναι σπουδαίος παίκτης, όμως, και εμείς τον αφήσαμε να σκοράρει εύκολα, χωρίς αντίσταση. Επίσης, όταν σκοράρεις 66 πόντους είναι δύσκολο να κερδίσεις. Μας πίεσαν πολύ στην άμυνα και εμείς δεν ήμασταν αρκετά επιθετικοί. Δεν πατήσαμε στο ζωγραφιστό και κάποιες στιγμές δεν πήγαμε σε καλές επιλογές».

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ