Μπασκόνια-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-84: Απάντησε στο break και βλέπει Final-4 (photos)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 84-77 της Μπασκόνια και πλέον απέχει μια νίκη από το Final-4 της Euroleague

Η Μπασκόνια είχε το άγχος του να πάρει τη νίκη και να διατηρήσει το πλεονέκτημα έδρας στο ξεκίνημα του ματς και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας το 22-12 με μια εξαιρετική ασίστ του Σέρχιο Ροντρίγκεθ στον Κλάιμπερν ένα λεπτό πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τελικά έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 28-18, ενώ στη συνέχεια έκανε το 36-26 με τρίποντο του Νάντο Ντε Κολό στο 15΄. Οι Βάσκοι συνέχισαν να μειώνουν και έκαναν το 50-45 στο 22΄.

Οι παίκτες του Περάσοβιτς μείωσαν σε 51-56 για να κάνει το 51-58 η ΤΣΣΚΑ δια χειρός Χάντερ. Ο Βόιτμαν στο 28΄μείωσε ακόμα περισσότερο καθώς με δίποντο έκανε το 61-58. Μάλιστα στο 32΄ο Τζάνινγκ εκτέλεσε και η Μπασκόνια πέρασε μπροστά στο σκορ με 65-62, όμως και πάλι η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και έκανε το 69-67. Ο Πουαριέ έκανε το 70-71 στο 34΄για να κάνει το 74-70 ο Ντε Κολό με τρίποντο. Οι Ρώσοι πάτησαν «γκάζι» και έκαναν το 71-77 στο 36΄ με δίποντο του Χίγκινς. Ο Αμερικανός γκαρντ με δίποντο έκανε το 81-74 στο 39΄για να κλειδώσει το ματς παρά το γεγονός ότι η Μπασκόνια μείωσε σε 77-81 με τρίποντο του Γκαρίνο. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-28, 39-46,  59-62,  77-84

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!