Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 78-63: «Όλα για όλα» στο ΟΑΚΑ για να επιστρέψει Ισπανία!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν κατώτερος των περιστάσεων στο Game 2 και γνώρισε την ήττα (78-63) από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Οι «πράσινοι», ενδεχομένως, επηρεασμένοι κι από την υπερπροσπάθεια στο Game 1 δεν μπόρεσαν να δείξουν την ίδια μαχητικότητα, με αποτέλεσμα η Ρεάλ, έχοντας ηγέτη τον Φακούντο Καμπάτσο, να επιβάλει τον ρυθμό της και να φτάσει εύκολα στο 2-0.

Ο Αργεντινός γκαρντ πλησίασε το τριπλ νταμπλ (13π., 9ασ., 7ρ. σε 22'33''), ενώ κατάφερε για δεύτερο σερί ματς να βγάλει εκτός αγώνα τον Νικ Καλάθη. Μάλιστα, ο αρχηγός του «τριφυλλιού» τελείωσε το ματς χωρίς να καταφέρει να ευστοχήσει σε σουτ, έχοντας 0/11!

Οι Μαδριλένοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι έξω από τα 6μ75, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 13/27 τρίποντα, την ώρα που οι «πράσινοι» τα... έσπασαν, μετρώντας 22/61 σουτ! Παράλληλα υπέπεσαν σε 17 λάθη, από τα οποία η Ρεάλ βρήκε εύκολους πόντους στο τρανζίσιον.

Η εξέλιξη του αγώνα

Όπως συνέβη και στο πρώτο ματς, ο Παναθηναϊκός μπήκε «μουδιασμένα» στο παρκέ, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά δεν ήταν καλός και στην άμυνα. Οι «πράσινοι» είχαν 3/17 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Καμπάτσο έκανε ο,τι ήθελε στην άλλη άκρη του παρκέ!

Οι παίκτες του Πιτίνο σκόραραν μόλις 8 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά και με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Ρεάλ βρέθηκε στο +16 (24-8). Σε εκείνο το σημείο η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο έδωσε… ενέργεια στο «τριφύλλι». Ο διεθνής φόργουορντ έβγαλε συνεχόμενες καλές άμυνες, ενώ στην άλλη άκρη του παρκέ ο Γκιστ πέτυχε πόντους που βοήθησαν την ομάδα του να «ροκανίσει» τη διαφορά.

Με τον Καλάθη, όμως, να είναι και πάλι εκτός αγώνα (1π. με 0/7 σουτ, 3λ. στο πρώτο ημίχρονο), οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε εύκολα λάθη που επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Παράλληλα, ο Πρέπελιτς έκανε ζημιά στην «πράσινη» άμυνα, σημειώνοντας 9 πόντους (1/1διπ., 2/2τρ.) σε 10 λεπτά!

Μολονότι είχε 10/31 σουτ στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρέθηκε στο -6 (35-29) αλλά οι Μαδριλένοι ήταν πολύ αποτελεσματικοί έξω από τα 6μ75! Οι παίκτες του Λάσο έφτασαν τα 9/17 τρίποντα και με επιμέρους 15-6, έστειλαν τη διαφορά στο +15 (50-35 στο 26’).

Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο, μετρώντας 15/45 στο 29ο λεπτό! Επίσης, είχαν 15 λάθη, την ώρα που ο Καμπάτσο βρήκε ρυθμό και σκόραρε συνεχόμενους πόντους. Αποτέλεσμα; Η διαφορά να φτάσει στο +21 (59-38) και κάπως έτσι η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τη Ρεάλ να ελέγχει πλήρως το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 35-26, 61-41, 78-63.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)