Φενέρμπαχτσε-Μπαρτσελόνα 88-82: Εξαιρετικός Σλούκας «εκτέλεσε» τους Καταλανούς (video+photos)

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ασταμάτητος και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με 88-82 κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα που απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι από τους πιο καθοριστικούς παίκτες για την πορεία της Φενέρμπαχτσε φέτος, η τουρκική ομάδα επικράτησε με 88-82 της Μπαρτσελόνα εντός έδρας για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Έλληνας γκαρντ σε 28:50 λεπτά συμμετοχής είχε 22 πόντους (2/3 διπ., 5/5 τρ., 3/4 βολές) με δυο ριμπάουντ και 11 ασίστ συγκεντρώνοντας στο σύστημα αξιολόγησης 30 βαθμούς.

Mε αυτή τη νίκη η Φενέρμπαχτσε έκανε ένα καθοριστικό βήμα προκειμένου να καπαρώσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της βαθμολογίας. Από την πλευρά της η Μπαρτσελόνα που πλήρωσε τα λάθη της στα τελευταία λεπτά έχασε έδαφος για να διεκδικήσει την τέταρτη θέση που δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Euroleague.

Οι Καταλανοί που έχασαν από το ξεκίνημα του ματς τον προπονητή τους Σβέτισλαβ Πέσιτς που αποβλήθηκε μετά από εξήντα δευτερόλεπτα με δυο τεχνικές ποινές ήταν ανταγωνιστικοί, προηγήθηκαν με 61-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως με ένα επιμέρους σκορ 36-21 οι Τούρκοι πήραν τελικά τη νίκη.